Sport

Miért rabolta el a Fradi világklasszis úszók sorát más kluboktól?

Ivándi-Szabó Balázs / 24.hu
Ivándi-Szabó Balázs / 24.hu
A magyarázatért elmerültünk az állami, azon belül az egyesületi sporttámogatási rendszerben.

Bő két héttel azután, hogy véget ért az olimpia, a Ferencváros leigazolta a Párizsban 10 kilométeres nyílt vízi úszásban harmadik helyet szerző Betlehem Dávidot, aki a bronzérme előtt pár nappal a medencében is óriásit domborított: 1500 méteren elképesztő országos csúccsal (14:40,91) végzett a 4. helyen. A 20 éves úszóban a koránál fogva óriási a potenciál, ha minden jól alakul, még legalább két olimpián állhat rajthoz.

Szeptember elején Betlehem korábbi klubtársát, az olimpiai bajnok Rasovszky Kristófot is megszerezte a Fradi.Négy nappal Rasovszky érkezése után az idei dohai vb-n 100 gyorson történelmi bronzérmet szerző, a párizsi olimpián az ezüstéremről két, a bronzról egy századdal lecsúszó Németh Nándort is leigazolta a Ferencváros, majd azt is bejelentették, hogy a sprinter mesteredzője, Plagányi Zsolt, valamint a 2022-es Európa-bajnokságon 200 méteres hátúszásban ezüstérmes Kovács Benedek is a Fradiban folytatja.

Rasovszky és Betlehem egyaránt a mára – nyugodtan mondhatjuk – világhírűvé váló hosszútávúszó műhelyt, a veszprémi Balaton Úszó Klubbot cserélte fel a fővárosira. Azt az egyesületet hagyták el, ahol a szintén gyors- és hosszútávúszó Sárkány Zalánnal és Kalmár Ákossal az elmúlt években egymás hátán felkapaszkodva értek el egyre fényesebb eredményeket. Plagányi, Németh és Kovács pedig a BVSC uszodáját cseréli a Fradiéra.

Varga Jennifer / 24.hu Rasovszky Kristóf és Betlehem Dávid a párizsi olimpián szerzett érmeikkel.

Nem új keletű, hogy a fővárosi klubok sorban állak a potenciális olimpiai éremesélyesek kegyeiért. Az UTE már Párizs előtt nagyot húzott azzal, hogy 2024 februárjában győztesként jött ki abból az óriási versenyfutásból, amely a Spanyolországban született, a magyar sportrendszerben egy másodpercet sem készülő Márton ikrekért (a Párizsban taekwondóban olimpiai bajnok Márton Viviana és a 2023-as világbajnok Márton Luana) folyt a fővárosi klubok között.

A lányoknak az MTK, a Honvéd és a Fradi is ajánlatot tett. A 18 éves Márton ikrek édesapja, Márton Zsolt a 24.hu-nak adott interjúban azt is elárulta, a Fradi még azt is felajánlotta, hogy „csinálunk egy szakosztályt a lányoknak.”

Az UTE ilyen előzmények után félévnyi befektetésért cserébe kapott egy olimpiai aranyat Márton Vivianától.

Mohos Márton / 24.hu Márton Zsolt, Márton Luana és Márton Viviana

A Fradinak egyébként a „semmiből szakosztályalapításban” van gyakorlata. 2019 februárjában, az első magyar téli olimpiai aranyérem megnyerése után szinte a komplett MTK-s rövidpályás gyorskorcsolya-szakosztály zöld-fehérbe öltözött. A zuhanyhíradó szerint az FTC akkoriban azt használta ki, hogy a kék-fehér klubvezetés anyagiak (értsd fizetés és egyéb szolgáltatások) terén a sporttörténelmi siker ellenére nem nagyon akarta felülírni azt az összeget, ami a Liu testvérek szerződésében még nem olimpiai bajnokként szerepelt.

Mindebből világosan kiolvasható, hogy a legnagyobb fővárosi egyesületek a lehetőségeikhez mérten egymást felüllicitálva versenyeznek az olimpikonokért. Olyannyira, hogy az sem gond, ha addig az adott sportágat korábban csak hírből ismerték.

A másik logikus következtetés, hogy ezek szerint

Magyarországon jelenleg jobban megéri kész versenyzőt igazolni – számos szövetség és egyesület példája szerint akár honosítani –, mint mondjuk egy ötéves kisgyerekből húszéves korára olimpiai éremesélyes sportolót nevelni.

De miért?

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik