Sajnálatos, ami a szövetségben történik. (…) Annyi a csúsztatás, a manipuláció, a hazugság a kommunikációjukban, a működésükben, hogy az nem tartható sokáig
– mondta a Nemzeti Sportnak három hete adott interjúban Fucsovics Márton, a világranglistán jelenleg a 42. helyen álló teniszező. A legjobb magyar játékos egyúttal leszögezte: ezzel a szövetséggel biztosan nem állapodik meg.
A történet még augusztusban egy érzelmes Fucsovics-levéllel kezdődött, ebben a teniszező felsorolta az okokat, amelyek miatt nem vállalta a Csehország elleni Davis Kupa-szereplést. Ezután lényegében követhetetlen üzengetés kezdődött, amelyben a szövetséggel szembekerült Fucsovics mellett edzője, Sávolt Attila, a legjobb női játékos, Babos Tímea, valamint olyan egykori világklasszis is, mint Temesvári Andrea.
Ám a legjobbak lázadása nem hozott változást. Bár a szövetségben sorra mondtak le az elnökségi tagok, ezért rendkívüli közgyűlést kellett tartani, ezen újraválasztották a szövetség elnökének a korábbi vezetőt, Szűcs Lajos fideszes országgyűlési képviselőt.
Addigra a kormányig jutott a botrány: Szabó Tünde sportállamtitkár mások mellett fogadta az egyik oldalról Markovits László Vasas-elnököt, Sávoltot, valamint Babos Csabát, a legsikeresebb női játékosunk édesapját, míg a szövetség részéről párttársát, Szűcsöt. A találkozó azonban nem hozott békét, sőt ezután rendezték a közgyűlést, amelyen a felek újra látványosan egymásnak feszültek.
A részletek és az egyéni sérelmek hálójában kiigazodni szinte lehetetlen, ám az kirajzolódik, hogy a történet középpontjában a pénz van. A milliárdos állami források, amelyek felhasználását a felek finoman szólva másként ítélik meg.
Milliárdok versenyekre
Például sokak számára nem érthető, miként lehetséges, hogy évről évre több száz millió forintot költ el a szövetség ideiglenes teniszpályák építésére. Lapunk írta meg, hogy e sokak közé tartozik a Pénzügyminisztérium is, amelynek szemet szúrt az idén, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma kért egy újabb, 365 millió forintos támogatást a csehek elleni Davis Kupa-meccs megrendezésére. A tárca annak ellenére akart extra pénzt a tenisznek, hogy a szövetség állami támogatása hét év alatt a hetvenszeresére nőtt: 2017-ben már 4 milliárd forintból gazdálkodott.
A pénz jelentős része pedig ideiglenes pályák építésére ment el: Davis Kupa-találkozókra, ATP- és WTA-versenyekre úgy folyt el 1,7 milliárd forint, hogy azok pályáit a rendezvények után elbontották. Szűk két év alatt négy stadion épült fel és tűnt el.
Az építkezések háttere a szövetséget támadók számára kulcskérdés. Lapunk birtokában van az a levél, amelyet az érintettek eljuttattak a tagszövetségeknek. Ebben a többi közt azt feszegetik, milyen elnökségi döntés alapján vitték a 2016-os Magyarország-Izrael Davis Kupa-meccset a Városligetbe, milyen közbeszerzés előzte meg a beruházást, hogyan zajlott a partnerek kiválasztása. Lényegében ugyanezt vetik fel a budapesti ATP- és WTA-versennyel kapcsolatban. Hogy aztán a 2017-es beszámoló ürügyén rátérjenek arra, amit a tiltakozók korábban mindig csak körülírtak: azt kérdik, volt-e a szövetség kommunikációs igazgatójának és férjének érdekeltségébe tartozó Open Time Consulting Kft.-nek szerepe a versenyrendezésben, és amennyiben igen, arról milyen elnökségi határozat született?
A semmiből milliárdos cég lesz a kommunikációs igazgató vállalkozása
A cégadatok valóban figyelemreméltó cégtörténetet mesélnek el: az Open Time Kft. 2015-ben 1,2 millió forintos árbevételt ért el, hogy aztán 2016-ra 718 millió forintra, 2017-re 1,34 milliárd forintra nőjön árbevétele. Mindezt úgy, hogy egyetlen főt foglalkoztat a vállalkozás, amely Tamás Krisztinának, a teniszszövetség kommunikációs igazgatójának és Horváth Csabának a tulajdonában van.
Azaz a teniszszövetség vezetésének ellenzéke arra utalt idézett levelében, hogy e meghökkentő növekedésre a teniszversenyek rendezése ad magyarázatot. Erre a felvetésükre a válasz: igen.
A Magyar Tenisz Szövetség teljes körűen válaszolt az Open Time-ot érintő kérdésünkre, s tudatta, mennyi pénzt fizetett ki a cégnek:
A teniszszövetség azonban tartja magát ahhoz, hogy a sportág érdekében járt el, így részletes magyarázattal szolgált a konstrukcióra.
Az első lépés az Izrael elleni Davis Kupa-mérkőzés volt, amelyet a Műjégpálya parkolójában rendeztek. Ekkor még nem adták oda egyetlen cégnek a rendezés feladatát, mert szűk keretből dolgoztak. Így inkább egy kvázi közvetítőt kerestek, amely az A-Z Produkció nevű cég lett. A kft. azt vállalta, hogy lényegében minden részfeladatot, tételt megversenyeztet. Ezután a beérkező ajánlatokat benyújtotta a szövetségnek, amely maga dönthetett, hogy ezek közül melyiket választja.
Ebben a konstrukcióban az A-Z Produkció minden megkötött szerződés értékének 10 százalékát kapta bonyolítói díjként, amiben a költségei és a nyeresége is benne volt. A teniszszövetség állítja, ellenpróbát is tartott: kért be ajánlatokat korábbi partnereitől, így biztos lehetett abban, hogy az A-Z jó munkát végez, alacsonyan tartja a versennyel a költségeket. A válasz szerint
helyenként 50-60 százalékkal olcsóbb ajánlatot tudott hozni az új partner.
Ennek ellenére nem tudták fenntartani ezt a modellt. Ennek az volt az oka, hogy a kiválasztott cégekkel végül minden részfeladatra a szövetség kötött szerződést, majd bonyolította a számlázást, az elszámolást. Ennek nyomán a szövetség munkatársai hónapokig a párnapos meccsel foglalkoztak.
Ez fenntarthatatlan volt, így olyan partnert kerestek, amelyik készen állt arra, hogy az adminisztratív feladatokat is átvállalja, miközben a beszerzések átláthatóak maradnak a szövetség számára. A szövetség szerint kevés idő volt dönteni, és az Open Time Consulting Kft. bevonása maradt az egyetlen járható út, mivel a személyes kapcsolat garantálta a vezetők számára a transzparenciát, továbbá azt, hogy a partnerek ismerik elvárásaikat.
A szövetség rögzíttette, hogy az Open Time által folytatott ajánlatkéréseket az MTSZ és az MTSZ Ellenőrző Testülete kérésre bármikor láthatta. A munkáért az Open Time az állítás szerint szinte kizárólag a költségeket számolta el, melyek közül az adó, a banki költségek mellett 1 százalékot sem elérő profitot számolt fel.
Az út végén azonban mindenképpen az van, hogy a szövetség kommunikációs igazgatójának cége verseny nélkül jutott több száz milliós megrendeléshez. A teniszszövetség szerint azonban a sportág érdekeit, nem pedig az eljárás külalakját tartotta a szem előtt:
Olyan megoldást kerestünk és találtunk, mely nem ütközik szabályzatba, törvénybe, mégis biztosítja a szövetséget arról, hogy a lehető legnagyobb rálátása legyen a források elköltésére, transzparens legyen, az ajánlatkérések és szerződések bekérhetőek legyenek, éves szinten több százmillió forint ne profitként maradjon a közreműködőknél, hanem ez a pénz is a teniszsportot segítse. Dönteni kellett aközött, hogy optikailag támadható megoldást vállalunk és megtakarítunk évi többszázmillió forintot vagy optikailag nem támadható megoldást választunk, melyben többszázmillió forint vész el a teniszsport számára.
De miért ideiglenes pályákat építenek a pénzből?
Az egészen nehezen kezelhető történet közben rendre felvetődik a kérdés: miért ideiglenes pályákat építenek? Miért nem például vidéki bázisok építésére vagy utánpótlás-nevelésre megy a pénz?
A szövetség azt választhatta volna, hogy ilyen körülmények között, a feltételrendszer (azaz például stadion) hiányában nem rendez versenyeket, ám úgy ítélték meg, a teniszsport érdekeit az szolgálja, ha a vetélkedőket megtartják. Leszögezik: a pénzt nem ők címkézték fel, címkézve kapták, versenyrendezésre kellett költeniük. Sőt adatokkal tudják igazolni: önerőből kellett kiegészíteniük a büdzsét, azaz a szövetségnek is pénzbe kerültek a projektek.
Nyomozati szakasz
Ugyanakkor a történetnek természetesen nincs vége. Ahogyan a hvg.hu megírta, immár a hatóságok is szerepet kapnak az ügyben.
Itt azonban már sokkal több ügyet említenek, több tízmillióval drágább ajánlat választását, fiktív számlákat, borítékban átadott prémiumot. A fővárosi főügyészség azt közölte: a feljelentést megkapták, annak nyomán nyomozást rendeltek el. A szövetség kérdésünkre pénteken azt írta, nem tud a feljelentésről.
Első körben még arról is megkérdeztük a szövetséget, ellenőrizte-e már a tárca az elszámolásaikat, mire ezt a választ kaptuk:
A szövetség minden törvényt, szabályt betartott, az Emminél az ellenőrzés folyamatban van.
Kiemelt kép: Thinkstock.