Pénteken elrajtol a 2016-os jégkorong-világbajnokság, melynek házigazdája Oroszország. A magyar válogatott 2009 után ismét ott van a mezőnyben, tavaly, Krakkóban harcoltuk ki a feljutást a világelitbe. Rich Chernomaz csapatára kemény erőpróba vár, tíz nap alatt hét meccset is játszik a válogatott. Szlovákiával kezdünk szombaton, utána sorrendben Kanada, Franciaország, Finnország, az Egyesült Államok, Fehéroroszország és Németország következik. Bár a Magyar Jégkorong Szövetség (MJSZ) nem fogalmazott meg elvárásokat az együttessel szemben, azért ne legyen kétségünk:
A csoda jelen esetben a bennmaradás lenne, ami idén nehezebb lesz, mint máskor. Ennek oka, hogy 2017-ben Franciaország és Németország közösen rendezi az elit-vb-t, védettséget élveznek, nem eshetnek ki. Ráadásul egy csoportba kerültek, a B-be, abba, amelyikben a magyar is van.
Az IIHF így csavart egyet a dolgon:
- alapvetően a két csoportutolsó esik ki a divízió I/A-ba, ahonnan Szlovénia és Olaszország jutott fel bő egy hete;
- ha a B csoport utolsó helyezettje a francia-német kettős egyike, akkor az utolsó előtti eredményeit összevetik az A csoport utolsóelőttijével, a rosszabb mérleggel bíró együttes esik ki;
- ha a francia-német kettős a B csoport utolsó két helyén végez, akkor csak egy csapat esik ki, az A csoport utolsója, az olaszok pedig bosszankodhatnak, mégsem jutnak fel ebben az esetben.
Chernomaz is ez ellen a két csapat ellen látja a legtöbb esélyt a győzelemre. Persze az a két meccs sem lesz egy sétagalopp, a galloknál a francia bajnokság mellett a svájci, a német és az osztrák élvonalból is érkezik játékos, míg a németek elsősorban a hazai pontvadászatra építenek, de négy (Korbinian Holzer, Tobias Rieder, Christian Ehrhoff és Leon Draisaitl) NHl-es játékosuk is van.
A játékosoknak bízniuk kell a játékrendszerünkben, és hinniük magunkban: egy hatvanperces meccsen olykor történnek csodák
– mondta Chernomaz az elutazás előtt. Hozzátette, hogy a fent említett kettős mellett Fehéroroszország ellen lehetünk még jók. Őket nem tartja erősebbnek a magyar csapatnál, ráadásul négy kemény meccsel kezdenek, abban elfáradhatnak.
A moszkvai A csoportba kerültek a házigazda oroszok, valamint Svédország, Csehország, Svájc, Lettország, Norvégia, Dánia és a szintén tavaly, Lengyelországban feljutó Kazahsztán. Itt az első négy válogatottól gyakorlatilag elvárás, hogy továbbjussanak a csoportjukból, az oroszok pedig egyértelműen az aranyéremre hajtanak, minden más eredmény csalódás lenne számukra. Főleg hazai jégen.
A csapatok hét-hét csoportmeccset játszanak, az első négy helyezett jut be az egyenes kieséses szakaszba, míg a csoportok utolsó helyezettjei kiesnek (bővebben lásd fentebb).