Ha veszünk egy drága telefont, ahhoz általában jár egy töltő, amit azon nyomban bedugunk az ágy melletti csatlakozóba, hogy esténként oda dokkolhassuk a megfáradt mobilt. Aztán persze rájövünk, hogy kell egy a munkahelyi asztalunkhoz, meg nem árt egy a konyhába, és persze a nagyszobai kanapé mellé is. Viszont amikor megnézzük a gyártó eredeti kiegészjtőinek árlistáját, sokszor inkább rendelünk valami utángyártott töltőt, mert “az a gonosz Apple / Samsung / bármi úgyis csak pofátlanul túlárazza, egy kínai töltő meg ugyanazt tudja negyedannyiért”.
Ez egy bizonyos pontig tartható elmélet: egy távol-keleti töltő tényleg tölt. Juhé. De nem árt megnézni, hogyan, ugyanis az olcsó húsnak bizony itt is híg a leve. Nemrég Nagy-Britanniában végeztek el egy kifejezetten részletes tesztet, ami nem csak igazolta az olcsó = gagyi egyenletet, de kifejezetten riasztó végeredményt adott.
A Trading Standards nevű szabványügyi szervezet összesen 400 olyan iPhone-töltőt vásárolt, amelyet nem az Apple készített. A beszerzési forrás az angol mellett hét további ország webáruházait jelentette, teljesen legális helyeket, ahol az átlagos felhasználók nap mint nap rendelik a kütyüket és kiegészítőket.
A szervezet munkatársai ezután a töltőket különféle stressz-teszteknek vetette alá (többek között az otthoni hálózaton is néha megjelenő, pillanatnyi túlfeszültségnek, érintésvédelmi próbáknak és egyéb olyan helyzetek szimulációinak, amelyek bármilyen felhasználónál előfordulhatnak), és megnézte, hány eszköz valóban biztonságos.
A többivel valamilyen szinten működési zavart tapasztaltak, ami “jobb esetben” csak a rá kapcsolt telefon egészségére bizonyulhat károsnak, de sok esetben konkrétan baleset- és életveszélyes is lehet.
Az iPhome-töltők esetében egyébként viszonylag egyszerű észrevenni, melyik a hamis. Csak hasonlítsuk össze az eredetivel, úgy már szembetűnő lesz a különbség.
Szóval mind a Trading Standards, mind mi magunk is a következőket tanácsoljuk, ha valaki pót- vagy másodlagos töltőt vásárolna a telefonjához, tabletéhez:
- Ha valaki vesz egy 100, vagy akár 200 ezer forintos telefont, ne a plusz töltőn spóroljon azzal, hogy mondjuk 10 ezer helyett 2999 forintos, “akciós” darabot vesz, valami ismeretlen márkajelzéssel, vagy mindenféle márkajelzés nélkül
- Bár vannak elvileg olyan gyártók is, amelyek bevizsgált, tényleg hivatalos kiegészítőket készítenek, érdemes a telefonunk használati utasításában, vagy a gyártó weboldalán megnézni, melyek a támogatott töltők
- Nem csak az iPhone töltők esetén ilyen riasztó az arány, a normál, USB töltőknél hasonlóan sok a csapnivaló másolat, amik ugyanúgy akár életveszélyesek is lehetnek
- Nagyon fontos a CE jelzés, amely csak az európai szabványoknak megfelelő műszaki eszközökön található: csak az alábbi forma a valódi, sokan próbálkoznak valami hasonlót hamisítani, ezeknek tilos bedőlni
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság is aktívan kampányol a CE-szabvány nélküli eszközök ellen, nem véletlenül, Magyarországon is hihetetlenül sok gagyi és egyúttal veszélyes kütyü és kiegészítő kapható. Az NMHH tiltólistát is vezet a már bevizsgált és elbukott modellekről.