Egy több mint 7 évvel ezelőtti vitás, az RTL Magyarországot érintő ügyet is leporolt eheti ülésén a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa, derül ki a testület keddi ülésének napirendjét tartalmazó dokumentumot tanulmányozva.
Az ügy háttere, hogy a Médiatanács még 2011 májusában összesen közel 144 millió forint összegű bírságot szabott ki a médiaszolgáltatóra, a Való Világ 2010-ben és 2011-ben sugárzott 4. szériájával összefüggésben. A bírság három nagyobb tételből tevődött össze. A grémium szerint a VV4 adásának sugárzásakor a médiaszolgáltató megsértette a burkolt reklámozásra vonatkozó törvényi tilalmakat, ugyanis megállapítható volt, hogy a valóságshow résztvevői (Alekosz, Olivér és a többi villalakó) milyen márkájú üdítőitalokat fogyasztottak az élő adás egyes jeleneteiben, illetve látszódott a konyhában lévő ételek (a hűtőben tárolt vaj, a pulton tárolt só stb.), a konyhai tisztítószer és a konyhai sütő márkajelzése. (A határozat képernyőfotókkal illusztrált oldalakon át dokumentálta, melyik időpillanatban ki és mit ivott.)
A Médiatanács problémásnak találta továbbá a VV4 előzeteseit, mivel azok a testület szerint megsértették a műsorelőzetesek sugárzására vonatkozó törvényi rendelkezéseket. A testület szerint ezenkívül nem voltak megfelelőek a VV4 egyes adásainak korhatári besorolásai.
Az RTL azonban bíróságra vitte az ügyet, majd a Médiatanács 2012-ben egyszer már módosított a 2011 májusában hozott határozatán. Az RTL a kijavított határozattal sem volt elégedett, és a bíróságon 2016-ban az RTL számára kedvező döntés született. A Médiatanács ezután, eheti ülésén foglalkozott újra az egyszer már módosított határozatával, és újabb eljárás lefolytatásáról határozott a médiaszolgáltatóval szemben a 2010-ben sugárzott Való Világ 4 kapcsán.
A Médiatanács nem válaszol, hogyan hibázhattak ennyiszer
Az ügyben megkerestük a médiahatóságot még a keddi ülést követően, hogy felvilágosítást kérjünk a médiatanácsi határozatban talált hibák és ezek kijavítása kapcsán, illetve rákérdeztünk a felelősségük kérdésére is, de nem válaszoltak. A testület ma, csütörtökön egyébként sajtóközleményben számol be az eheti ülésén történtekről, de egy szót sem említ az RTL elleni, újraindított eljárásról. Mindössze a Centrum TV, a Rádió Szentendre, az Európa Rádió és a Rádió Sun eheti megbírságolásáról írnak, valamint azt hirdették ki, hogy kik kapnak újabb támogatást a Mecenetúra Program keretében.
Ez van az újabb bírságok mögött
A budapesti Centrum TV szolgáltatójának azért kell 30 ezer forint összeget befizetnie a Médiatanácsnak, mert a testület megállapítása szerint a Függőségek kora című drogprevenciós műsorszáma előtt, április közepén – az ismétlésekkel együtt – háromszor is elmulasztotta közzétenni a tizenkét éven aluliak számára nem ajánlott tartalomra vonatkozó figyelemfelhívást.
A Sátoraljaújhelyen, Kisújszálláson, valamint Miskolc és Nyíregyháza körzetében működő Európa Rádió szolgáltatójával szemben összesen 120 ezer forint bírságot állapított meg a grémium, miután az a vizsgált áprilisi héten a szerződéseiben vállaltnál kevesebb helyi műsorszámot sugárzott, illetve túllépte az ismétlések napi és heti arányára tett vállalásainak maximumát.
A szintén kisközösségi Rádió Szentendre szolgáltatóját 20 ezer forint bírság megfizetésére kötelezte a tanács, miután az a vizsgált áprilisi műsorhét során alulteljesítette mind a helyi, mind a közszolgálati műsorszámok arányára tett vállalásait.
A gyomaendrődi kisközösségi Rádió Sun egy áprilisi adáshéten a vállaltnál kevesebb szöveget, helyi közélettel foglalkozó, illetve közszolgálati, valamint hírműsorszámot sugárzott, a szerződésében foglaltakkal ellentétben egyik napon sem tett közzé nemzetiségi vagy más kisebbségeknek szánt műsorszámot, továbbá a magyar zenei művek minimális heti arányára vonatkozó törvényi követelményt sem teljesítette, a testület ezért a rádió szolgáltatójára 10 ezer forint bírságot rótt ki.
Forgatási és filmszemle-támogatások
A Médiatanács eheti döntésével a Mecenatúra Program magyar vonatkozású, váratlanul bekövetkező események azonnali helyszíni forgatási költségeit támogató Escher Károly-pályázatának keretéből 1,29 millió forinttal járult hozzá a Golden Globe Race egyszemélyes földkerülő vitorlásversenyen induló Kopár István rajtját megörökítő forgatáshoz. Közvetlenül a rajt előtt dőlt csak el, hogy a 64 éves magyar vitorlázó is el tud indulni Puffin nevű hajóján az első ízben 1968-ban megrendezett, az ötvenedik évfordulón, idén újjáélesztett versenyen. Az anyagot felhasználva M. Nagy Richárd rendez majd dokumentumfilmet a versenyről – az ad hoc pályázat esetében a készítőknek vállalniuk kell, hogy a támogatott forgatási nyersanyaggal majd érvényesen pályáznak a dokumentum- vagy ismeretterjesztő filmeknek szóló mecenatúrás pályázaton is.
A testület az ülésén ötszázezer forintot ajánlott fel a 2018. augusztus 21. és 26. között a budapesti Aranytíz Kultúrházban megrendezendő 25. Országos Diákfilmszemle díjazottjainak.
Kiemelt kép: A Való Világ 4 egyik jelenete. Fotó:RTL Klub Sajtóklub/Bársony Bence