A belgrádiak tiltakozása ellenére lezárták Belgrád egyik legrégebbi – még a német megszállók által épített – hídját, hogy lebontsák, majd újat építsenek a helyére – írja az MTI.
A Száva felett átívelő műtárgyat némethídnak is nevezik, ugyanis azt a második világháború idején, 1942-ben, az utolsó Száva-híd lerombolása után a német megszállók építették fel. Az akkor Savoyai Jenő – Eugén herceg – nevét felvett átkelőt a visszavonulásuk után nem robbantották fel.
A szerb fővárosnak tíz hídja van: kettő a Duna, nyolc pedig a Száva felett ível át, utóbbiak közül négyen pedig közúti forgalom is folyik. Ezek egyike épp a svábhíd, illetve a rajta harmincöt éve átkúszó szerelvények miatt villamoshídként is emlegetett darab, aminek eltűnését a helyiek többsége épp ezért ellenzi, hiszen úgy gondolják: bontás helyett inkább a megtartására, illetve továbbiak építésére lenne szükség.
Ennek elérését tűzte ki célul A híd marad nevű csoport, amelynek tagjai az éjszaka folyamán is a 430 méter hosszú hídon tartózkodtak, hogy megakadályozzák a munkák hétvégi megkezdését.
Aleksandar Sapic, Belgrád polgármestere korábban arról beszélt, hogy a város lakói 2026 végén, vagy 2027 elején már az új hídon sétálhatnak át, ami megfelel majd a modern kori elvárásoknak, a bontásra pedig azért van szükség, hogy a közeli Belgrade Waterfront nevű negyedet egy kortárs struktúra kösse össze a város többi részével.
A helyiek ellenkezése a várost többször is a tervek megváltoztatására késztette: az ötlet 2017-es feltűnése óta bővítésben, felújításban, bontásban, illetve a szárazföldre való áthelyezésben is gondolkodtak már, de végül mégis csak az eltüntetés győzött.