A 77 évesen elhunyt, Kossuth-díjas és Liszt Ferenc-díjas Benkő László billentyűsként és zeneszerzőként annak születésétől kezdve végig jelen volt a magyar rockzene történetének legfontosabb állomásainál. Alapító tagja volt az Omegának, az egyik első magyar beatzenekarnak, hazai úttörője volt a szintetizátoros zenének, és nagy szerepe volt az Omega hetvenes évekbeli space-rock hangzásának is.
1943-ban született Szombathelyen, de tanulmányait már Budapesten végezte, és középiskolásként kezdett zenélni. 1962-ben alapító tagja volt az Omegának, előtte rövid ideig a Benkó Dixieland Band tagja is volt. Az Omegában kezdettől fogva billentyűs hangszereken játszott, de amikor Presser Gábor személyében egy másik billentyűs is csatlakozott a zenekarhoz, Benkő többféle egyéb hangszeren (trombitán, furulyán, citerán) is játszott, és néhány dalban ő is énekelt. Presser távozása után újra csak billentyűs hangszereken játszott, és ő használt először itthon szintetizátort, mely az Omega későbbi space-rock hangzásának meghatározó hangszere is volt. Pedig a zeneszerzőjét, Pressert, és dobosát (Laux József) elveszítő zenekarban eleinte kevesen bíztak:
„A hetvenegyes Kisstadion koncerten kinn volt az egész szakma” — mondta Benkő László hat évvel később a Népszabadságnak arról az időszakról.
Sokan, mi tagadás, az Omega szánalmas letűnésére, haldoklására fogadtak. Talán még egyszer sem izgultam úgy, mint akkor; a siker azonban igazolta reményeinket.
A zenész akkor a Zalai Hírlapnak az alábbiakkal indokolta, hogy az Omegát nem lehet leírni:
Azt hiszem semmi különöset nem mondok azzal, hogy a siker kulcsa nálunk a munka. Méghozzá a rettenetesen kemény és verítékes munka, hiszen állítom, hogy három zenekar nem dolgozik annyit összesen, mint mi. Ez naponta nyolc—tíz órát jelent. Persze van más is. Majdnem minden koncertből presztízskérdést csinálunk. A lazítás egyszerűen ki van zárva. Mert ha olyan helyen játszunk, ahol már korábban koncerteztünk, akkor tartani akarjuk a korábbi színvonalat, ha új színhelyen lépünk fel, akkor pedig bemutatkozunk úgy istenigazából.
Az együttes stílusáról, a szintetizátorok használatáról pedig így nyilatkozott a Képes Újságnak:
Nem a hangszerek szabják meg egy együttes stílusát, hanem a zenekar tagjai. Mi nem sajnáltunk energiát, fáradságot és pénzt: kialakítottunk magunk körül egy bizonyos hangzást, és néhány éve ehhez tartjuk magunkat.
Benkő szólóban is alkotott, első szólóalbuma az 1982-es Lexikon volt, de előtte is írt már egy Űropera című előadást a Planetáriumnak, majd szerepelt a Rádiókabaré műsoraiban is. 2002-ben alapította meg a B-Project együttest, 2006-tól pedig rendszeres vendégszereplője volt a Bulldózer együttes koncertjein, emellett 2009-től a szombathelyi Weöres Sándor Színház zenei vezetőjeként is dolgozott.
Az énekes Kóbor János mellett Benkő Lászlóval az utóbbi haláláig ketten maradtak csak meg az Omega alapító tagjai közül, a zenekar ötvennyolc éves fennállása alatt tizenhat stúdióalbumot jelentetett meg, nem számítva a nem magyar nyelvű lemezeket, illetve a legújabb, Testamentum című anyagot sem, melyet 2020-ban tervezett megjelentetni a zenekar, de a koronavírus-járvány miatt halasztani kényszerült.
Az együttesnek tulajdonítják továbbá, hogy ők léptek fel elsőként egységes színpadi ruhában, és ugyancsak ők használtak először füstgépet, lézershow-t, valamint a látványelemek kiegészítésére kivetítőt idehaza. Egyedüliként négyszer koncerteztek a Puskás Ferenc Stadionban (korábban Népstadionban), ebből háromszor önállóan. A Kisstadionban szintén ők játszottak a legtöbbször.
A 77 éves korában elhunyt zenész az elmúlt három évben sokat betegeskedett: 2017-ben májrákkal diagnosztizálták, de ebből még nagy küzdelem árán felépült, az idén viszont előbb júniusban került súlyos belső vérzéssel kórházba, majd július végén újra kórházi ápolásra szorult. A fia azt nyilatkozta a Borsnak, hogy a sok gyógyszer megviselte a szervezetét: „Bevérzett a gyomra, bevizesedett a tüdeje, most pedig a térdét is operálni kellett.” Augusztus 2-án az Omega menedzsmentje közleményben cáfolta a zenész haláláról terjedő híreket, és utána a zenész úgy tűnt, jobban van, november elején még azt nyilatkozta, szeretne tavasszal újra fellépni a zenekarával.
Kiemelt kép: Koszticsák Szilárd /MTI