Zeneművet komponáltak az új koronavírusból a Massachussettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatói, hogy jobban megértsék a működését és megtalálják a vírus okozta Covid-19 betegség ellenszerét. Az amerikai tudóscsoport, Markus Buehler professzor vezetésével, mesterséges intelligencia segítségével változtatta a SARS-CoV-2 elnevezésű vírus fehérjestruktúráját klasszikus zenei kompozícióvá.
A fehérjét felépítő minden aminosavhoz rendeltek egy hangot a zenei skálán, majd egy számítógépes algoritmusra bízták, hogy a hangokat zenedarabbá alakítsa. Buehler szerint az ily módon született zene intuitív módszert kínál a fehérje megértésére.
Míg az embernek számos különféle képre, sokféle nagyításra van szüksége, hogy a szemével lássa, néhány másodperces zenével fel tudja fogni a fülével
– magyarázta a tudós.
A csaknem két órányi hosszú zeneművet a SoundCloud portálra töltötték fel. A közönség első visszajelzései szerint a zene első része „ütős” és „szép”. Buehler úgy vélte, ez jól tükrözi azt, ahogy a fehérjetüske behatol az emberi sejtbe, ezt teszi rendkívül fertőzővé.
Nagyon hatékonyan csapja be a sejtet, hogy kinyissa az ajtót, megfertőzze és arra kényszerítse, hogy terjessze a vírust
– mondta.
Buehler hozzátette, ahogy a vírus szaporodik, és a fehérjetüske több sejthez kötődik, a zene drámaivá válik. A hallgatók ezt a részt „ijesztőnek” és „szomorúnak” festették le.
A professzor szerint a zene segíthet a kutatóknak egy ellenanyag kifejlesztésében. A mesterséges intelligencia segítségével megalkothatják a vírus dallamának és ritmusának ellenpontját, és ezzel megkísérelhetik megtalálni a vírushoz illő antitestet.
Buehler hangsúlyozta, hogy a Covid-19 betegséget okozó vírus gyors terjedése miatt nagyon fontos, hogy a tudósok az információ feldolgozásának új útjain is elinduljanak. Szerinte a hagyományos ellenanyagkutatás a klinikai tesztekkel együtt akár évekig is eltarthat, miközben a világ „nem engedheti meg magának ezt a luxust”.
(MTI)
Kiemelt kép: BSIP/UIG Via Getty Images