Tavaly nyáron durrantott egy érdekeset a Netflix az Én vagyok anya című posztapokaliptikus sci-fijével, ami minden olyan motívumot felvonultat, ami a zsánert népszerűvé tudja tenni a popkultúrában. Adott ugyanis egy sztori, miszerint a világ romokban hever, az emberiség kipusztult, az egyetlen reményünk pedig az Anya nevű robotban van, akinek az a feladata, hogy felneveljen embriókat, akikből jobb és megfontoltabb emberek lesznek idővel. E céltól vezérelve képez egy tinédzser éveiben járó lányt, aki csak annyit tud, mindössze Anyára számíthat, az élőhelyükként szolgáló bunkeren kívül ugyanis sivárság és pusztulás van.
A mesterséges intelligencia témakörét alaptézisként megjelölő filmek általában azonos kérdéseket vetnek fel:
- Mi az, amiben egy ember pótolhatatlan a robottal szemben?
- Képes-e öntudatra ébredni a mesterséges intelligencia?
- Hogyan fonódik majd össze a robotika a mindennapjainkkal a jövőben?
Grant Sputore rendező is hasonló dolgokat feszegetett első filmjében, az Én vagyok anya pedig egy okos, látványos, elgondolkodtató húzás volt a részéről, bár az biztos, nagyon hasonlít a pár évvel ezelőtti Cloverfield Lane című thrillerre, ami szintén a bizalom megrengésének témájára építkezett. Sputore nagyon jól tartja fent a feszültséget közel 120 percen keresztül (hiszen mindenkit az foglalkoztat, vajon a gondoskodó robot vagy a semmiből előkerült idegen hazudik-e nekünk), és ebben mind Swank, mind a lányt alakító Clara Rugaard nagy segítségére vannak a direktornak. A látvány is meggyőző, hiszen egy feszültséggel operáló mozinak tudnia kell jól bánnia a helyszínekkel: a bunker kellően nyomasztó, Anya pedig nem CGI segítségével kerül a szemeink elé, hanem egy hús-vér embert bújtattak hozzá robot jelmezbe.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Sci-finek cameroni értelemben kevésbé izgalmas, a robotika jövőjéről kritikát megfogalmazó alkotásnak ugyancsak gyenge, ám Sputore nagyjátékfilmje pont olyan, amire a sci-fi rajongók mindig is áhítoznak: feszült, kérdéseket generáló, fogyasztható alkotás, ami az otthoni képernyőkön is nagyon-nagyon jól mutat.
Az Én vagyok anya a Netflixen magyar felirattal is nézhető.
Kiemelt kép: Instagram.com/grantsputore