Kultúra

Ilyen meginni a folyékony aranyat

A 16. CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztiválon mutatják be Almási Tamás (Kölyköd voltam, tititáFolyékony arany című dokumentumfilmjét. A tokaji borvidékről és a világhírű tokaji aszúról szóló alkotás egyúttal a dokumentumfilmes versenyszekcióban is szerepel.

A tokaji aszú, amelyre a magyarok a mai napig nemzeti szimbólumként tekintenek, közel háromszáz évig a világ egyik legdrágább és legkeresettebb bora volt. A két világháború, a gyilkos filoxéra járvány és a kommunista rendszer kollektivizálása hatalmas pusztítást végzett a szőlőültetvényeken, és az aszú íze csak emlék maradt, eltűnt a régi világgal együtt. Bár talán a világ meg is feledkezett erről a csodálatos borról, és a modern kor újfajta bortrendeket diktál, – a magyarok kollektív emlékezetében máig él a hajdani „folyékony arany”.

A filmben megszólalók a tokaj-hegyaljai borvidék elkötelezett borászai és a magyar borkultúra nagykövetei, Szepsy István, a mádi Szepsy pincészet alapítója, Bacsó András, a Tokaj-Oremus pincészet igazgatója és Alkonyi László, az egykori Borbarát magazin és a Borigó főszerkesztője, aki jelenleg a tállyai Kaláka Pincészet tulajdonosa és borásza.

A tokaji borászok közül néhányan vállalják a kihívást, hiszen az aszúbor készítése hatalmas kockázattal jár. Szepsy István naponta küzd a körülményekkel, hogy előállítsa a világ egykor legdrágább és legkeresettebb édesborát a tokaji aszút, amiért Goethe is rajongott

– mondta Almási Tamás.

A Folyékony arany szeptember 19-től látható a hazai mozikban.

Kiemelt kép: Vertigo Media

Ajánlott videó

Olvasói sztorik