Hatályon kívül helyezte a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a műemlékvédelmi határozatot, amely védetté nyilvánította Munkácsy Mihály Golgota című festményét. A megismételt elsőfokú eljárás jogerős ítéletének indoklásakor a bíróság kiemelte: a Kúria tavaly júliusi végzésében egyértelmű iránymutatást adott arról, hogy
A bíróság megállapította, a védetté nyilvánítási eljárás közvetlenül összefüggött a festmény eladásáról szóló tárgyalások elakadásával,
A mostani perben Pákh Imre arra hivatkozott, hogy a védetté
nyilvánítás jogszabályi feltételei nem álltak fenn, a védetté nyilvánítás tulajdonjogát aránytalanul korlátozta.
A Kúria korábban felhívta az elsőfokú bíróságot, hogy döntésekor legyen figyelemmel az Alaptörvényben megfogalmazott tisztességes eljáráshoz és a tulajdonhoz való jog védelmére, a jogbiztonság és a hatóságok indokolási kötelezettségének a követelményére.
Alkotmánybírósági határozatra hivatkozva kifejtette, hogy amikor az állam félként magánjogi jogviszonyokban jelenik meg, akkor a másik félhez képest mellérendelt, nem élvezhet nagyobb védelmet.
A bíróság az ítélet szóbeli indokolásakor kiemelte, hogy a Kúria iránymutatása alapján megállapította, a visszaviteli kötelezettség nem törvényi előírás alapján áll fenn, ezt mindig igazolni kell valamilyen dokumentummal, ám ezzel kapcsolatban a bíróság az ügy iratai között nem talált semmilyen okiratot.
A bíróság szerint a hatóság eljárásakor megsértette a jogállamiság elvét, a jogbiztonsághoz való és a tisztességes eljáráshoz való jog védelmét, illetve a hatáskör gyakorlásával való visszaélés tilalmát.
Az ítélet jogerős, fellebbezéssel nem támadható, a felek a Kúriához fordulhatnak felülvizsgálati kérelemmel.