A sokak számára csak a babákat gombostűkkel szúrkáló, Karib-tengeri országokban divatos vallásként ismert vudu sokkal több annál, mint amit a fejlett világban élők gondolnak az egészről.
A vudu bölcsőjének tekintett Beninben például 1989 óta ez a hivatalos vallás, hiszen a Magyarországnyi lakosság 17%-a ezt vallja.
2003-ban Haiti is hivatalossá tette, hiszen a lakosság 80 százaléka hiába katolikus, 15 százaléka pedig protestáns, mégis majdnem mindenki követi a vudu praktikákat, melyek nem csak babákat, gombostűket és csirkevért tartalmaznak.
A vudu több egy vallásnál: ez egy tradicionális életmód, ami magában foglalja a művészeteket, kultúrát, filozófiát, zenét, orvoslást és táncot.
A Benin fővárosában, Porto Novóban minden évben megtartott vudu fesztivál Nyugat-Afrika legszínesebb forgatagát hozza el a városba, ahol egymást érik a színes köpenyes hívők, táncok, zenekarok, dobosok és a lóversenyek alatt folyik a gin.
A fesztivál eredetileg a családok és közösségek kötelékeit, valamint az eltávozottakkal jelenvaló kapcsolattartást voltak hivatottak szorosabbra fűzni, a színes ruhák pedig az Engungunoknak nevezett (a szó jelentése holtak lelkei, akik visszatértek a Földre egy rövid időre, hogy tanácsot adjanak az élethez) szellemeket testesítik meg.
A köpenyek sokszor a legdrágább elérhető anyagokból, így selyemből, vagy bársonyból készülnek, a hozzájuk tartozó fátylak pedig kagylókból, hogy az ünnepi tömeg ne láthassa a táncolók szemeit, hiszen ez szerencsétlenséget okoz.