Az emberi méltóság védelmének kötelezettségére figyelmezteti a jelenkor nemzedékeit az európai szintik és romák ellen a nemzetiszocializmus idején elkövetett népirtás – mondta a német kancellár Berlinben.
Angela Merkel a náci korszakban meggyilkolt európai szintik és romák német nemzeti emlékművének felavatásán ünnepi beszédében Roman Herzog korábbi német államfőt idézve hangsúlyozta: a totalitarizmus ellen nem akkor kell elkezdeni a harcot, amikor hatalomra jut, hanem amikor először felüti a fejét.
A szintik és romák elleni “kegyetlen népirtásról” túl későn és túl kevéssé vett tudomást az utókor, és sok helyütt jelenleg is a kirekesztés a sorsa a legnagyobb európai kisebbség tagjainak – mondta Angela Merkel, hangsúlyozva, Németország az EU-ban és az EU bővítése során is mindent megtesz a szintik és romák jogainak védelméért.
Snétberger Ferenc |
A salgótarjáni, hatgyermekes roma családból származó, Liszt-díjas gitárművész, zeneszerző az egyik legismertebb és legsikeresebb dzsessz- és world music-előadó, ami a nemzetközi és hazai koncertek és fesztiválok világát illeti. Snétberger számtalan díja mellett Budapest díszpolgára, a „Magyar Tehetség Nagykövete”, a romák társadalmi felzárkózásának elkötelezettje. A Snétberger Zenei Tehetség Központ alapítója, zenei és művészeti igazgatója. |
Snétbergerrel készült korábbi interjúnkat ide kattintva olvashatja.
A koncert első részében az „In Memory of My People” (Népem emlékére) című művét mutatja be a Concerto Budapest zenekarral, Keller András vezényletével. A második részben bemutatkoznak a felsőörsi Snétberger Zenei Tehetség Központ növendékei: a zenei világ klasszikusait, dzsesszt, autentikus cigányzenét és Django Reinhard dalait játssza majd a Felsőörsről kiutazó 19 roma fiatal.
Az avatás előestéjén, október 23-án, a berlini nagyközönség a Collegium Hungaricumban hallhatta Snétberger Ferenc és tanítványai műsorát.