Fotó: MTI / Kollányi Péter
A felsőörsi központban – Snétberger Ferenc vezetésével – 2011 nyarától évente hatvan, hátrányos helyzetű roma fiatal kap lehetőséget tehetsége kibontakoztatására, zenei karrierje elindítására. Oktatóik olyan nemzetközileg elismert zenész-tanárok, mint László Attila, Lukács Miklós, ifj. Balázs János, Tzumó Árpád, és olyan kiváló nemzetközi vendégelőadók, mint Tony Lakatos vagy Roby Lakatos.
A koncert előtt Almási Tamás a Zene Felemel című dokumentumfilmjét nézhettük meg, amely a tábor életéből nyújt egy kis ízelítőt. Bemutatja, mennyi munka van a gyerekek és tanáraik háta mögött, valamint néhány család hétköznapjaiba is bepillanthattunk.
Az első évfolyam március végén fejezte be tanulmányait, és már most látható, hogy a gyerekek milyen mértékű fejlődésen mentek keresztül ebben az inspiráló környezetben. A projekt egyik célja – hogy a központból kikerülve színpadképesek legyenek – teljes mértékben megvalósult. Ennek bizonyítéka ez az este volt.
A legfiatalabb fellépők a maguk tizenkét évével és kiváló tehetségével, elbűvölték a közönséget, csakúgy, mint idősebb társaik. Hol egyedül, hol duóban, trióban léptek fel a növendékek. A legtehetségesebbek a háromórás koncert alatt tanáraikkal is zenéltek együtt. Az est egyik fénypontja Lakatos Vivien és testvére Józsi volt, akik Snétberger Ferenccel játszottak el közösen egy számot. Ahogy Snétberger fogalmazott: „Az egyik legtehetségesebb tanítványaimra nagyon büszke vagyok!” A fiatalok egyébként már az RTL Klub egyik adásában is megmutatták tehetségüket. Íme, egy kis ízelítő.
A többi diák is remekül helytállt. Az ismert darabok mellett, saját szerzeményeket is hallhatott a közönség, amit vastapssal jutalmazott.
A jótékonysági koncert teljes bevétele a Snétberger Zenei Tehetség Alapítványba folyik be, és a központ működéséhez járul hozzá. Hogy pontosan mennyi összeg folyt be, arra egyenlőre nem tudott választ adni a Központ. A Snétberger Zenei Tehetség Központ folyamatosan várja a dzsesszre, világzenére és klasszikus zenére is nyitott, hangszeren már játszó fiatalok jelentkezését.
A Központot a Norvég Finanszírozási Mechanizmus 2,7 millióeuróval, a magyar állam 0,5 millió euróval támogatja. A Nyílt Társadalom Intézet (OSI) is jelentős anyagi és szakmai segítséget nyújt a központ működéséhez. A szakmai program megvalósítását az Európai Szociális Alap is támogatja.
A Snétbergerrel készült korábbi interjúnkat ide kattintva olvashatja el.