Kultúra

Magyarokat díjazott a Riporterek Határok Nélkül

Sajtószabadság-díjjal tüntetett ki két magyar újságírót a Riporterek Határok Nélkül nevű nemzetközi újságíró-szervezet ausztriai tagozata Bécsben.

Az évenként kiosztott elismerést idén Vásárhelyi Mária médiakutató, író és Rényi Pál Dániel, a Magyar Narancs újságírója kapta a magyar média helyzetével, illetve a médiatörvénnyel foglalkozó írásaikért. Mint azt Albert Rohan, a zsűri elnöke az Európai Bizottság képviseletének épületében tartott ünnepségen elmondta, a díj odaítélésénél figyelembe vették a magas szakmai színvonalat, valamint a magyar társadalom számára és európai szempontból is fontos témaválasztást is.

Rubina Möhring, a Riporterek Határok Nélkül ausztriai szervezetének igazgatónője úgy fogalmazott, a Magyarországon megfigyelt “visszás demokráciapolitikai állapotok” miatt döntöttek úgy, hogy ebben az évben magyar újságírókat díjaznak, míg a kitüntetetteket méltató beszédében Paul Lendvai Ausztriában élő író, publicista azt mondta: “Magyarország természetesen nem Ukrajna és nem Kazahsztán, ott nem gyilkolnak meg újságírókat. De elbocsátják őket, százával”. Lendvai annak a véleményének adott hangot, hogy “tovább folyik a tisztogatás a közmédiában”, és hogy a közszolgálati médiát illetően “nem lehet etikai normákról és professzionalitásról beszélni”. Paul Lendvai hozzátette, örvendetes, hogy vannak még pártoktól és külföldi konszernektől független sajtóorgánumok Magyarországon.

Az Európai Unió világszerte az emberi jogok védelmében lép fel. Ezt a munkát a hitelesség érdekében “a saját háza táján” kell kezdenie – mondta Richard Kühnel, az uniós képviselet vezetője. Felidézte, hogy az Európai Bizottság aggodalmának adott hangot a médiatörvénnyel kapcsolatban, s ennek hatására módosításokat hajtottak végre a jogszabályon. “A puding próbája az evés. A bizottság továbbra is figyelemmel kíséri a helyzetet, és együttműködik a magyar hatóságokkal azzal a céllal, hogy a gyakorlatban is következetesen alkalmazzák a módosított törvényt” – mondta.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik