HIRDETÉS
Nagyvilág

Bosznia háromtagú elnöksége sürgősen újabb nemzetközi katonák erősítését kéri

STRINGER / AFP
STRINGER / AFP

Bosznia-Hercegovinában a helyzet aggasztó Denis Becirovicnak, a háromtagú boszniai államelnökség soros, bosnyák elnökének a megítélése szerint, ezért a további destabilizáció megakadályozása érdekében sürgős intézkedésekre, köztük további nemzetközi katonai erők oda vezénylésére szólított fel pénteken.
Becirovic rendkívüli szarajevói sajtótájékoztatóján azt mondta: az állam szigorú választ fog adni minden destabilizációs kísérletre.

Támadás folyik az alkotmányos rend ellen

– fogalmazott, hozzátéve, hogy Milorad Dodik, a Szerb Köztársaság elnöke és társai megpróbálják elérni a bosznia-hercegovinai alkotmány hatálytalanítását, ami szerinte az 1992-1995-ös háborút lezáró daytoni megállapodás megsemmisítésére irányuló, „tíz éve tartó erőfeszítéseik csúcspontja”.

Ezért – mint mondta – Bosznia-Hercegovinának most a hazai hatóságok és nemzetközi szervezetek, köztük az EUFOR európai békefenntartó erő együttes fellépésével kell megvédenie magát.

Felszólította az EUFOR-t, hogy sürgősen kérjen erősítést az ország stratégiai pontjaira, de hozzátette, hogy ez a kérés a NATO-nak is szól.

Állítása szerint „Dodik vagy személyes érdekből próbálja megdönteni az államot, vagy egyszerűen csak azért, mert elítélték a főképviselői határozatok végre nem hajtása miatt”.

Dodik csütörtökön írta alá a boszniai szerb igazságügyi szervek elszakadását a szövetségiektől, amit a boszniai szerb parlament február 27-én, két nappal azután fogadott el, hogy a szövetségi bíróság a boszniai nemzetközi főképviselő döntéseinek figyelmen kívül hagyása miatt első fokon egyévi letöltendő börtönbüntetésre ítélte, és hivatali tevékenységeitől hat évre eltiltotta Dodikot.

Dodik három évtizede beszél arról, hogy a boszniai Szerb Köztársaságnak függetlenné kell válnia, és szerinte Bosznia államként működésképtelen. A boszniai szerb parlament az utóbbi években megszavazta az entitás saját védelmi, igazságügyi és adórendszerének bevezetését, a szövetségi intézményrendszerből történő kilépését, valamint saját választási törvényt, ami szövetségi szinten súlyos belpolitikai feszültségekhez vezetett.

(MTI)

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik