Nagyvilág

Mozgalmasan telt Trump második első hónapja a Fehér Házban, de a folytatás még erősebbnek ígérkezik

ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP
Donald Trump amerikai elnök a Fehér Ház Ovális Irodájában, 2025. február 13-án.
ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP
Donald Trump amerikai elnök a Fehér Ház Ovális Irodájában, 2025. február 13-án.
Bedobta a gyeplőt a lovak közé Donald Trump, amikor január 20-án megkezdte második elnöki ciklusát: a beiktatása óta eltelt egy hónap alatt mintegy 300 elnöki rendeletet írt alá, melyek között olyanok is akadnak, amik jó időre meghatározhatják az amerikai kül- és belpolitikát. Ráadásul a lapunk által megkérdezett szakértő szerint az elnöki hatalom további kiterjesztése jöhet, akár a bíróságokkal is szembemenve, ez pedig megrengetheti a fékek és ellensúlyok rendszerét az USA-ban.

Gazdaság

Donald Trump február 1-jén három országra vetett ki büntetővámokat: az USA két szomszédjára, Kanadára és Mexikóra, valamint Kínára. A rendelet szerint 10 százalékos vámmal sújtják az összes kínai árucikket, és ugyanekkorával a kanadai energiaexportot, míg az egyéb kanadai és mexikói árucikkekre 25 százalékos vám lesz érvényes.

Trump a kábítószer-kereskedelemmel és az illegális bevándorlással magyarázta a döntést, mire mindhárom érintett ország ellenlépéseket jelentett be. Február 3-án aztán az amerikai elnök valamelyest visszakozott, miután egyeztetett a kanadai miniszterelnökkel és a mexikói elnökkel, és egy hónapig felfüggesztette a vámokat azzal a feltétellel, hogy a két szomszédos ország megerősíti a határőrizetét.

Kormányzati költségcsökkentés

Február 11-én Trump főtanácsadójával és egyben a világ leggazdagabb emberével, Elon Muskkal írta alá azt az elnöki rendeletet, amely jelentős létszámcsökkentési tervek kidolgozására és bizonyos tevékenységek megszüntetésére utasítja a közhivatalokat. A rendelet szerint négy távozó alkalmazott helyére csak egy újat lehet felvenni, a létszámcsökkentéshez pedig egyeztetniük kell a Musk vezette Kormányzati Hatékonyság Minisztériumával (DOGE).

A rendelet kötelezővé tette az irodai munkavégzés visszaállítását a szövetségi alkalmazottak számára, egyúttal felvételi tilalmat rendelt el a szövetségi állásokra vonatkozóan – kivéve a katonai, bevándorlási, nemzetbiztonsági és közbiztonsági területeket. Egyúttal ismét alkalmazni kell azt a végrehajtási rendeletet, amely megkönnyíti a „hűtlennek” minősített köztisztviselők elbocsátását.

Bevándorlás és határbiztonság

Trump kinyilvánította a veszélyhelyzetet az Egyesült Államok és Mexikó határán, ami lehetővé teszi a katonaság bevetését és további határvédelmi létesítmények építését. Ezzel egy időben legalább 90 napra felfüggesztette az USA menekültbefogadási programját, és ismét életbe léptette azt a rendelkezést, amelynek keretében megvonják a szövetségi támogatást a bevándorlóknak segítséget nyújtó úgynevezett „menedékvárosoktól”, ha úgy ítélik meg, hogy a települések nem működnek együtt a hatóságokkal.

Visszahozta a Maradj Mexikóban programot is, amely előírja, hogy a menedékkérőknek Mexikóban kell várakozniuk addig, amíg az Egyesült Államokban be nem fejeződik a bevándorlási eljárás, bizonyos nemzetközi kartelleket pedig külföldi terrorszervezetnek nyilvánított.

Környezetvédelem és energia

Első intézkedései között Trump nemzeti energia-vészhelyzetet hirdetett azért, hogy felgyorsítsa a szabályozásoktól mentes olaj- és gázkitermelést, valamint az energiatermelést. Visszavonta a Joe Biden elnöksége alatt hozott intézkedéseket, amelyek Alaszka part menti területeit védték, hogy elősegítse az energiahordozók kitermelését, és enyhítette a cseppfolyósított földgáz (LNG) exportjára vonatkozó tilalmat, lehetővé téve új engedélyek kiadását.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik