Magyarország és Szlovákia továbbra is az oroszok által „barátságtalannak” titulált országok listáján marad. Az orosz külügyminisztérium indoklása szerint, noha a két ország a kétoldalú politikai párbeszéd fenntartására összpontosít Moszkvával, emellett követik az uniós és NATO-szankciós politikát, így nincs elegendő indok arra, hogy felülvizsgálják a jelenlegi státuszukat.
Oroszország 2022 márciusában állt elő az ellenséges országok listájával, röviddel azt követően, hogy megtámadták Ukrajnát. Jelenleg összesen 46 ország szerepel a listán.
Köztük van az összes, 27 EU-tagállam, így Magyarország és Szlovákia is. Az orosz külügy legfrissebb álláspontja szerint, nincsen elegendő indok arra, hogy a két országot levegyék a listáról.
A tárca szerint a két ország továbbra is betartja a nyugati blokk fegyelmét, és tiszteletben tartják az oroszellenes szankciókat.
Az Oroszországi Föderáció kormányának 2022. március 5-i, 430. számú rendelete értelmében Magyarország és Szlovákia felkerült azoknak az országoknak és területeknek a listájára, amelyek az Oroszországi Föderációval, orosz jogi és magánszemélyekkel szemben ellenséges lépéseket tettek. Annak ellenére, hogy ezek az országok igyekeznek megtartani egy sor hasznos eredményt az Oroszországhoz fűződő kereskedelmi-gazdasági kapcsolatok stratégiailag fontos területein, továbbá a kétoldalú politikai párbeszéd támogatására törekszenek, Budapest és Pozsony – tekintettel az európai uniós és a NATO-tagságukra – kénytelenek betartani a blokk fegyelmét, az oroszellenes korlátozásokat is beleértve. Emiatt nincs elegendő indok a jelenlegi jogállás felülvizsgálására
– közölte az Izvesztyija című lappal a külügyminisztérium.
Az uniós tagállamokon kívül a listán szerepel Ausztrália, Albánia, Nagy-Britannia, Izland, Kanada, Új-Zéland, Norvégia, Dél-Korea, Észak-Macedónia, az Egyesült Államok, Tajvan, Ukrajna, Montenegró, Svájc és Japán is. (MTI)