Az Európai Bizottság hétfőn hivatalosan is határozatot hozott arról, hogy a magyar kormány Erasmus-ügyben hozott törvénymódosítása sem kezeli megfelelően a modellváltó egyetemek felé helyezett közérdekű vagyonkezelő alapítványok (kekvák) kuratóriumában felmerülő összeférhetetlenségi kockázatokat.
Az EU tanácsában a tagállamok miniszterei majdnem egyhangú döntéssel, bizottsági javaslatra még 2022-ben zártak ki minden kekvát, illetve az azok fenntartásában lévő intézményt többek között az Erasmus+ és a Horizon Europe felsőoktatási és kutatási programokból, írja a Telex. Az EB hétfői döntése alapján az erre vonatkozó intézkedések a továbbiakban is hatályban maradnak. Ezek a 21 modellváltáson átesett magyar egyetemet is sújtják.
„A Bizottság egyértelműen felvázolta, milyen kiigazítások lennének szükségesek a helyzet megfelelő orvoslásához. Magyarország bármikor meghozhat és bejelenthet olyan új korrekciós intézkedéseket, melyekkel meggyőzi a Bizottságot arról, hogy ki kell igazítani vagy meg kell szüntetni a Tanács által elfogadott intézkedéseket” – írta a szervezet közleménye.
A hvg.hu megjegyzi, hogy az Európai Tanács 2022. december 15-én függesztette fel határozatával a Magyarországnak járó felzárkóztatási támogatások közel egyharmadát, 6,3 milliárd forintot, és ekkor tiltották meg az uniós intézményeknek, hogy támogatást adjanak a kekváknak és az általuk működtetett intézményeknek.
Szintén hétfőn Szijjártó Péter külügyminiszter többször is vétózott, és ismét lehúzatta Kirillt a szankciós listáról Brüsszelben.