Meglepő fordulatot vett az utóbbi napokban a szlovák nyelvtörvény-tervezet sorsa. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kiutazott Pozsonyba, de ott nem „régi barátjával”, Andrej Dankóval, a nacionalista Szlovák Nemzeti Párt (SNS) vezérével tárgyalt, bár az SNS által irányított kulturális tárca állt elő néhány héttel ezelőtt azzal, hogy szigorítsák a nyelvtörvényt.
Szijjártó a parlament elnöki funkciójával ideiglenesen megbízott Peter Zigával találkozott. A Szlovákiában mérsékelt baloldalinak tartott, Hlas-párti házelnökre hivatkozva aztán a magyar külügyminiszter azt mondta, hogy „egy esetleges új nyelvjogi törvény semmilyen módon nem fogja korlátozni az országban élő nemzeti kisebbségek anyanyelvhasználatát”. A két politikus bizonygatta, hogy a nemzetiségek „életminőségét” nem fogja rontani a törvénytervezet.
A szlovákiai lap, a Napunk pár napja megszerezte a Martina Simkovicova kulturális miniszter vezette tárca törvényjavaslatát. Eszerint a javaslat olyan intézkedéseket irányozna elő, hogy a földrajzi neveknél a szlovák változat mindig az első helyen szerepeljen, a magyar iskolákban pedig már nem lenne kötelező kétnyelvűen vezetni a dokumentációt. A köztéri feliratokon és a reklámokban (így akár a magyar politikusok plakátjain is) nagyobb betűkkel kellene a szlovák verziót feltüntetni. S ez még nem minden:
A törvény megsértéséért bírságolna a minisztérium, a büntetési tételek pedig szigorodnának.
A kisebbségügyi kormánybiztos, Horony Ákos a napokban a megkapta a tervezetet, arról pontról pontra tárgyalt a minisztériumban, Simkovicovával is (a politikus botrányos döntéseiről itt írtunk). Az általa látott változatról annyit árult el: „a tartalma sokban hasonlított a sajtóban megjelent tervre”, de „ez egy újabb verzió volt”. Horony elárulta: a minisztérium legkésőbb január végéig szeretné a kormány elé terjeszteni a törvénytervezet szövegét.