2020 márciusa és 2021 márciusa között 720 ezerrel több halottat regisztráltak az Európai Unió és az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (Izland, Liechtenstein, Norvégia, Svájc) országaiban, mint a 2016 és 2019 közé eső években átlagosan – olvasható az Eurostat összesítésében.
A közlemény szerint idén januárban és februárban a kontinens egészét tekintve csökkenés volt tapasztalható az elhunytak számában, ám márciusban kiegyenlítődtek a számok. Ennek oka, hogy Bulgáriában, Magyarországon és Lengyelországban különösen romlott a helyzet, Spanyolországban, Portugáliában és Finnországban viszont javult.
Az Eurostat által közölt adatbázis szerint 2021 12. hetében Magyarországon kiemelkedően sokan haltak meg.
Ahogy a fenti ábráról is leolvasható, 26 uniós tagállamban 2015 és 2018 között sosem emelkedett 100 ezer fölé a halottak száma ezen a héten. 2018-ban aztán volt egy kiugrás, majd a következő évben tízezerrel kevesebb elhunytat regisztráltak. Aztán jött a Covid első hulláma, és a korábbi éveknél számottevően többen hunytak el. Figyelemre méltó azonban, hogy míg hazánkban a március különösen nehéz időszak volt, Európa egészét tekintve határozott csökkenés volt tapasztalható.
Hogy pontosabb képet kapjunk, a rendelkezésre álló adatok alapján kiszámoltuk a 100 ezer főre eső halottak számát 2019 és 2021 között. Ebből látszik, hogy bár Magyarországon két évvel ezelőtt is sokan haltak meg a lakosság számához képest, sem akkor, sem tavaly nem volt kiugróan rossz az arány.
Ugyanakkor – mivel a nyugat-európai országokkal való összehasonlítás kicsit torzíthatja a képet – megnéztük azt is, mi volt a helyzet a visegrádi négyek esetében. Itt szintén a 100 ezer lakosra eső halálesetek számát vizsgáltuk, de hosszabb időtávon, 2015-ig visszamenőleg. A számok alapján úgy tűnik, hogy a 2021-es rossz halálozási adatokat nem lehet csupán a járványra fogni, hiszen minden év azonos időszakában Magyarországon volt a legrosszabb az arány, méghozzá kiemelkedően. Csehországban, Lengyelországban és Szlovákiában 100 ezer lakosra jellemzően húsz elhunyt jut az év 12. hetében, Magyarországon legalább 25, de inkább több, az idén pedig 42.
A 2018-as év – az EU többi részéhez hasonlóan – a régiónkban is rosszabbnak bizonyult, ám a visegrádi csoport többi tagja 2019-ben, de még 2020-ban is nagyjából átlagos számokat hozott. Hazánkban azonban már tavaly márciusban is a szokásosnál magasabb volt a halálozás, pedig akkor még a járvány hatását kevésbé éreztük.
2021 márciusa azonban rendkívül tragikus eredményeket hozott: 2019-cel összevetve másfélszer annyian haltak meg Magyarországon. És ugyan a régió többi országában is látványos romlás volt tapasztalható, de még a cseheknél és a lengyeleknél is tízzel kevesebb elhunyt jutott 100 ezer lakosra vetítve, mint nálunk.