Nagyvilág europoli

Az Európai Bizottság közzétette az AstraZenecával kötött szerződést

AFP
AFP
Az Európai Bizottság az AstraZenecával megállapodásban nyilvánosságra hozta pénteken a brit-svéd gyógyszeripari vállalattal a koronavírus elleni oltóanyag beszerzéséről szóló szerződést, számolt be az MTI.  

Az Európai Bizottság közleménye szerint a dokumentumot szerkesztett formában tárták a nyilvánosság elé. A költségekre és a vakcinaszállítás menetrendjére vonatkozó részleteket nem ismertették.

A testület üdvözölte a vállalat átláthatóság és elszámoltathatóság iránti elkötelezettségét, amely elengedhetetlen európai polgárok bizalmának kiépítéséhez, továbbá reményét fejezte ki, hogy a közeljövőben nyilvánosságra hozhatja a vakcinagyártókkal kötött megállapodásokat.

Az Európai Bizottság egy hete folytat tárgyalásokat az AstraZenecával, miután a vállalat múlt hét pénteken bejelentette, hogy gyártási nehézségek miatt késedelmet szenved az Oxfordi Egyetemmel közösen fejlesztett vakcina kiszállítása az európai uniós tagországokba.

Az Európai Bizottság csütörtökön felkérte a belga egészségügyi hatóságokat, hogy tartsanak vizsgálatot az AstraZeneca helyi oltóanyag-előállító telepén, így ellenőrizve a cég vezetőségének állításait. Az Európai Bizottság várhatóan még pénteken bejelentést tesz az oltóanyagokra vonatkozó exportkontroll bevezetéséről, amely magában foglalhatja a vakcinák unión kívülre szállításának engedélyhez kötését.

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) péntek délután hoz döntést az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem koronavírus elleni közös oltóanyagának uniós alkalmazhatóságáról. Az Európai Bizottság augusztus végén kötött szerződést velük 300 millió adag oltóanyag beszerzéséről.

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik