Nagyvilág

Palotájának leleplezése hatalmas ütés lehet Putyinnak

Alexander NEMENOV / AFP
Alexander NEMENOV / AFP
Vlagyimir Putyin hatalmát nem sok minden fenyegeti, ám ezek egyike biztosan Alekszej Navalnij. Az orosz ellenzéki vezető által kiszivárogtatott felvételek szerint az elnöké a világ legdrágább palotája. Ezek a képek rettenetes politikai károkat okozhatnak az orosz elnöknek.

Alaposan felpörögtek az események az egyébként sem unalmas életet élő Alekszej Navalnij körül az elmúlt hónapokban. A legjelentősebb orosz ellenzéki politikus alig néhány hónapja még élet-halál közt volt, miután egy Tomszkból Moszkvába tartó járaton megmérgezték. Pár nappal később Németországba szállították, ahol mesterséges kómában kezelték, de az orvosoknak köszönhetően sikeres volt a rehabilitációja, és magához tért.

Kapcsolódó
40 repülőúton követték Navalnijt a későbbi merénylői
Éveken át figyelték az FSZB-ügynökök az ellenzékit, derítette ki egy nyomozás.

Navalnij és csapata az orosz kormányt vádolja a merényletkísérlettel, de a Kreml szerint semmi közük az egészhez. Mint Vlagyimir Putyin fogalmazott:

Ha Oroszország meg akarta volna ölni az ellenzék vezetőjét, akkor be is fejezte volna a munkát.

Az aktivista-politikust még az átélt borzalmak sem akadályozták meg abban, hogy folytassa, amit elkezdett. A Kremlnek már régóta szúrja a szemét, ezt bizonyítja, hogy hazaérkezése után azonnal őrizetbe vették és 30 napra letartóztatták.

Kapcsolódó
Navalnij: Ez a törvénytelenség legmagasabb fokozata
Bár Putyin legfőbb bírálója tudta, mi vár rá, ha orosz földre lép, a hatósági intézkedések intenzitása megdöbbentette. Ráadásul hétfőn egy nagyon furcsa bírósági tárgyaláson 30 napos elzárásra ítélték.

Amikor már úgy tűnt, hogy Moszkva így vagy úgy, de végleg elhallgattatja az ellenzéki vezetőt, Navalnij egy váratlan fordulattal a börtönben ülve tört borsot Putyin orra alá.

A 44 éves Navalnij egy YouTube-ra feltöltött kétórás videóban rántotta le a leplet az elnök állítólagos palotájáról a Fekete-tenger partjánál. A Kreml ugyan azonnal tagadta a felvételek valóságtartalmát, és nehezen is lehet rábizonyítani Putyinra a birtokot és berendezését, ám az ügy következményei valójában attól függnek, hogy kinek hisznek az emberek.

39-szer akkora, mint Monaco

Az ellenzéki vezető tudta, hogy a körülményekhez és lehetőségeihez képest adu ász van a kezében, és azt a lehető legjobbkor, a legjobb körítéssel sikerült kijátszania.

A felvételen Navalnij rendkívül aprólékosan és átfogóan beszél a luxusingatlanról, amit a világ legdrágább, legtöbb kenőpénzből vásárolt palotájának nevez. Ez a nyelvezet pedig éppen elég egyszerű és megbotránkoztató ahhoz, hogy az átlagemberekhez is eljusson az üzenete. Nem egy bonyolult, több szálon futó korrupciós ügyet szivárogtatott ki, hanem egy olyat, amiből első ránézésre mindenki le tudja vonni a következtetést. 

A palotáról sok mindent elárul, hogy – kis túlzással – könnyebb lenne felsorolni azokat a luxuselemeket, amik nincsenek benne, mint azokat, amik igen. A komplexum 7800 hektáron terül el, és 39-szer akkora, mint Monaco hercegsége.

Túlzás nélkül ez Oroszország legtitkosabb, legjobban őrzött létesítménye. Nem egy vidéki ház, nem egy villa, nem egy rezidencia. Ez egy komplett város vagy inkább királyság. Kerítéssel vették körbe, saját kikötője, saját biztonsági szolgálata, saját engedélyrendszere van, felette repüléstilalmi zónát húztak, és még határellenőrzési ponttal is rendelkezik. Mintha egy önálló állam lenne Oroszországon belül. És ennek az államnak van egy pótolhatatlan cárja. Ő Putyin

– sorolta a korrupcióellenes aktivista a videóban. Navalnij szerint a létesítményben van hokipálya, kaszinó, színház, saját templom, teaház és helikopter-leszálló is.

Az ellenzéki politikus Putyin legnagyobb titkát az új Versaille-nak nevezi. Úgy tudja, az ingatlan értéke 1,1 milliárd euró. Ha támadás érné a palotát, az ott tartózkodókat akkor sem érné baj, mert van egy menekülő útvonal építve a föld alá, ami a parthoz vezet.

Navalnij a humorérzékét sem veszítette el az őt ért támadást követően. Mivel megszerezte a palota alaprajzát, a berendezéseit is pontosan átlátta, amiket a fejére is olvasott Putyinnak.

Kiderült, hogy Vlagyimir Vlagyimirovics nagy szerelmese a kanapéknak. Számításaink szerint 47 darab van belőle a palotában. Azon gondolkozom, hogy vajon mindegyikre leül vagy csak a legdrágábbakra?

– tette fel a költői kérdést a videóban.

Putyin baráti köre építhette fel

A palotáról már 2010-ben napvilágot láttak a hírek, akkor Szergej Kolesnikov üzletember beszélt arról, hogy részt vett a komplexum építésében. Közzétette a terveket, a szerződéseket és minden egyéb dokumentumot, ami a projekthez kapcsolódott. Azt állította, hogy Nyikolaj Samalov a tulajdonos, aki Vlagyimir Putyint képviseli az üzletben.

Ez természetesen akkor is nagy botrányt kavart, de a birtok gyorsan gazdát cserélt, később Alexander Ponomarenko vásárolta meg, aki szintén Putyin egyik közeli bizalmasa. Eredetileg az volt a terve, hogy befejezi az ingatlan építését, és a palotából hotelt csinál. A jelek szerint ez nem igazán jött össze, sőt, Navalnijék nyomozása szerint mindössze 350 ezer dollárt fizetett érte, ami töredéke volt annak, mint amit akkoriban állítottak.

Az építkezést végül a Putyin barátaihoz köthető vállalatok fejezték be, de a Rosneft és a Transneft nevű állami cégek is részt vettek a kivitelezésben. Navalnij állítja, összesen 100 milliárd rubelt költöttek a palotára.

Putyin vagyonát azok kezelik, akiket 30 évvel ezelőtt ismert meg. Oroszország történetének legkorruptabb vezetőjének szponzorait a múltjában kell keresni

– fogalmazott Navalnij.

Arra jutottak, hogy az építkezésre fordított pénzt offshore számlákra utalták ki Putyin barátainak egyfajta ellenszolgáltatásként a jövedelmező állami megbízásokért cserébe. A Kreml szerint az egész kitaláció, és 2010-ben már tisztázták az ügyet. Dmitrij Peszkov szóvivő arról beszélt:

Nem követem figyelemmel a nyomozást, de annyit elmondhatok, hogy a vádak régiek. Sok évvel ezelőtt már elmagyaráztuk, hogy Putyinnak nincs palotája Gelendzsikben.

Navalnij az egyetlen valós veszély Putyinra nézve

A Kreml első számú ellensége arra kérte támogatóit még hétfőn, hogy a letartóztatására válaszolva szombaton országszerte vonuljanak utcára.

MTI / EPA / Szergej Ilnyicki Rendőrök a Moszkva szomszédságában fekvő Himki rendőrkapitánysága előtt, ahol Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezetőt és korrupcióellenes aktivistát tartják fogva.

A közhangulatot megalapozta a leleplezésével, az azonban elképzelhetetlen, hogy a hétvégén számottevő, a kormány hatalmát megrengető tömegek vonuljanak utcára. A koronavírus-járvány terjedése miatt szigorú korlátozások vannak életben Oroszországban, ráadásul még a helyi időjárási viszonyokhoz képest is rendkívül hideg van, ami otthon tarthatja az embereket.

Navalnij nyomozása nagy visszhangot váltott ki, és sok kattintást is hozott neki, de közvetlen következménye most még aligha lesz. Azt viszont újra, immár sokadszor tudatosította Putyinban, nem szabad félvállról vennie őt.

Az elmúlt években a Kremlt – legalábbis kommunikációs szinten – hidegen hagyták az esetleges európai és amerikai szankciók, nem érdeklik a kritikus hangvételű üzengetések sem. Ezek leperegnek róluk.

Kapcsolódó
Putyinék „semmi jót" nem várnak Bidentől
„Minden rosszból még rosszabb keletkezik. Ez volt jellemző az elmúlt négy évre, és nem úgy tűnik, hogy ez az irány megváltozna" – mondta az amerikai kapcsolatokért felelős külügyminiszter-helyettes.

Navalnij azonban valódi veszély lehet Putyinra és a rezsimjére. Az ellenzéki vezető karizmatikus, szeret szerepelni, és jó beszédeket képes mondani, ráadásul hatásosan tudja mozgósítani a mögötte állókat. Azzal pedig, hogy a merényletkísérlet után vissza mert térni Oroszországba, elképesztő bátorságról tett tanúbizonyságot, amivel csak erősítette a táborát, hitet adott támogatóinak.

A Kreml tagadja, de Putyin tart tőle, és ez a félelem nem ma kezdődött. Évek óta nem ejtette ki nyilvánosan a nevét, mintha próbálná figyelmen kívül hagyni a létezését. A merényletkísérlet után is csak páciensként hivatkozott rá, de ha nem muszáj, inkább messziről kerüli a vele kapcsolatos ügyeket.

Navalnij február másodikán áll majd bíróság elé, amiért megsértette egy 2014-ben rá kiszabott csalás miatti feltételes szabadságvesztés feltételeit. Ha bűnösnek találják, három és fél évet kell rács mögött töltenie.

Az tehát hamarosan eldől, börtönben kell-e maradnia. De vele vagy nélküle, a szeptemberi parlamenti választások előtt nehéz időszak elé néz Putyin, mert a járvány nagyon komoly gazdasági visszaesést okozott az országban. A palotája felfedése pedig elbeszéli rezsimje valódi természetét is.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik