Törökország alkalmazásában álló legalább 481 zsoldos vesztette életét eddig a Líbiában zajló harcokban – közölte csütörtökön az al-Arabíja pánarab hírtelevízió az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű, brit székhelyű civilszervezetre hivatkozva.
A 2011-ben kirobbant szíriai polgárháború eseményeit kiterjedt aktivistahálózattal nyomon követő szervezet szerint Ankara továbbra is szíriai ellenzéki fegyveres csoportok tagjait küldi Líbiába, hogy a nemzeti egységkormányt vezető Fájez esz-Szarrádzs miniszterelnök oldalán harcoljanak Halífa Haftar lázadó hadúr erőivel szemben.
Az OSDH úgy tudja, Törökország eddig 16 ezer 500 zsoldost toborzott és küldött az észak-afrikai országba harcolni. Értesülése szerint 350-en közülük 18 évesnél fiatalabbak.
Haftar tavaly áprilisban indított offenzívát az egységkormány székhelye, Tripoli ellen, ám a támadássorozat lendülete nemrég megtört, és az ostromló csapatok több helyen visszavonulásra kényszerültek nem utolsósorban Törökország katonai beavatkozása miatt.
Líbia 2011-ben, Moammer Kadhafi diktátor megbuktatása és meggyilkolása után süllyedt káoszba. Líbia keleti és déli felének legnagyobb részét a tobruki központú parlamentre támaszkodó, Haftar tábornokhoz köthető vezetés tartja hatalmában, amely Oroszország, Egyiptom és az Egyesült Arab Emírségek támogatását élvezi. A tripoli egységkormány ellenőrzése gyakorlatilag csak a fővárosra, illetve a környező területekre terjed ki.
Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi elnök ismételten beavatkozással fenyegetőzött, miután Törökország belépett a líbiai konfliktusba a tripoli egységkormány oldalán.