Az Egyesült Államok egyik városában a helyi egészségügyi hatóság tesztjén április elején „megbízhatatlannak és használhatatlannak” találtak és visszavontak egy olyan gyorstesztet – az Anhui Deep Blue nevű kínai cég termékét – amiből április elején a magyar kormány is vásárolt, amit nálunk azóta is aktívan használnak – idézi a Pro Publica cikkét a 444.hu.
A Kínából vásárolt egészségügyi felszerelések, eszközök minőségéről korábban Müller Cecília országos tiszti főorvost is kérdezték, aki azt nyilatkozta, hogy azok minőségét a rajtuk szereplő jelzés, a „CE” igazolja, ez ugyanis csak az EU előírásainak megfelelő, ellenőrzött termékeken szerepeltethető. Azonban ezt a jelzést gyakran hamisítják a kínai cégek, illetve az érintett gyártó, az Anhui Deep Blue nevű cég vonatkozó weboldalán szereplő négy referencia megtévesztő és nem igazolja a termék működőképességét.
A Rio Grande partján fekvő 260 ezres texasi város (Laredo) egyik magánkórházába márciusban 20 ezer darab gyorstesztet érkezett az Anhui Deep Blue-tól 500 ezer dollárért. Ez a vérből kétfajta antitestet kimutató teszttípus, ami alapvetően annak kimutatására való, hogy az illető átesett-e korábban a betegségen. A városban nagyon várták a teszteket, ám a helyi egészségügyi hatóság a gyorstesztek bevetése előtt leellenőrizte a termék hatékonyságát.
A gyártó cég vitatta a teszt tesztjének pontosságát, de Laredo hatóságait ez nem akadályozta meg abban, hogy megtiltsák a termék felhasználását.
Laredo helyi rendőrsége ezután nyomozni kezdett a termék weboldalára kitett egyik megtévesztő referencia ügyében. Ez az amerikai gyógyszerhatóság, az FDA levele, amit a cég úgy állít be, mintha amerikai hitelesítés vagy forgalmazási engedély lenne, pedig mindössze egy udvariassági levél annak nyugtázására, hogy a vállalat kezdeményezte az FDA-nál a termék bevizsgálását. A Homeland Security Investigations nevű nyomozó szerv pedig le is foglalta egy időre a gyanús szállítmányt. Amit később visszaadtak ugyan az azt megvásároló magánkórháznak, de azok utána sem használhatták
Azt nem tudni, hogy a magyar hatóságok is letesztelték-e a Deep Blue gyorstesztjének hatékonyságát. Azért nem, mert bár a 444.hu ezt megkérdezte az Operatív Törzstől, ők nem voltak hajlandók válaszolni a kérdésükre.
Kiemelt kép: Koronavírus gyorsteszt a Debreceni Egyetem központi raktárában 2020. április 3-án. (MTI/Czeglédi Zsolt)