A kormányfő kiemelte, hogy két évtizede alacsony az infláció és stabil a valutaárfolyam, továbbá jó eredményt értek el a költségvetés és a fiskális konszolidáció területén is. Mint mondta: egyedül az államadósságot kell csökkenteni, ami tavaly év végén elérte a hazai össztermék (GDP) 78 százalékát és várhatóan 2021-re 65 százalékra csökken. Az euróövezeti csatlakozás egyik feltétele, hogy a költségvetési hiány legfeljebb a GDP 3 százalékát teheti ki, az államadósság pedig nem haladhatja meg a GDP 60 százalékát.
Az euró bevezetéséről a kormányülésen vitára bocsájtott stratégia alaposan elemzi a gazdasági előnyöket és a bevezetés költségeit – mondta Plenkovic, majd hozzátette: ez utóbbi nem lesz magas, legnagyobb mértékben egyszeri költségről van szó. Jelezte: az euró bevezetése csökkenti a pénzügyi és makrogazdasági stabilitás, valamint a kamat- és a tranzakciós költségek kockázatát.
Mindez hozzájárul a gazdaság és a foglalkoztatás gyorsabb növekedéséhez, bővül a beruházások volumene, továbbá a pénzügyi rendszer és a gazdaság ellenállóbbá válik a különböző rendellenességekkel szemben
– hangsúlyozta.
A stratégiában egyelőre nem szerepel az euró bevezetésének időpontja, de pontosan tudják, milyen lépéseket kell még megtenni a cél érdekében – húzta alá. A dokumentum számos intézkedést tartalmaz, amelyeket a kormány a közeljövőben tervez végrehajtani.