Pusztaság lett az észak-koreai nukleáris telep környékéből, ahol rendellenességekkel születnek a gyermekek, számoltak be róla disszidensek – írja az Independent.
A Chosun Ilbo című lap riportja szerint egy kutatócsoport 21 észak-koreai disszidenst kért fel, hogy tegyenek vallomást tapasztalataikról. Mindnyájan Kilju megyében éltek, ott, ahol a Punggye-ri földalatt nukleáris kísérleti létesítmény is üzemel.
A meginterjúvolt emberek közül többen azt állították, hogy a régióban az elültetett fák 80 százaléka elpusztul, a földalatti kutak pedig kiszáradnak. A helyiek közül sokan radioaktív szennyezéstől tartanak.
Azt hallottam egy Kiljuban élő hozzátartozómtól, hogy rendellenességekkel látnak napvilágot a csecsemők a kórházakban
– mesélte egyikük.
Egy másik megszökött észak-koreai a szeptemberi nukleáris teszttel kapcsolatban úgy fogalmazott,
telefonon beszéltem az egyik családtagommal, akit hátrahagytam, és azt mondta nekem, hogy minden földalatti kút kiszáradt a hatodik kísérlet után.
A disszidensek úgy tudják, hogy senkit nem értesítettek előre a környéken az atomtesztekről. Csak a katonák családtagjait vitték biztonságos búvóhelyekre.
Más források szerint a Kiljuban élők közül a legutóbbi robbantás óta nem látogathatják meg a főváros, Phenjan kórházait.
A tisztviselők állítólag mindenkit letartóztatnak, aki földet, vizet vagy leveleket próbál kicsempészni vonattal a megyéből. Az intézkedés hátterében valószínűleg szintén a radioaktivitás állhat.
Mint arról korábban beszámoltunk, meg nem erősített információk szerint nemrég 200-an haltak meg, amikor baleset történt Punggje-Ri atomkísérleti telepen. Észak-Korea természetesen tagad.
Kiemelt kép: Europress/AFP/KCNA