Orbán Viktor miniszterelnök várhatóan részt fog venni az Európai Parlament április végi plenáris ülésén Brüsszelben, hogy elmondja az álláspontját a Magyarországgal kapcsolatban megfogalmazott aggodalmakról.
Sajtótájékoztatóján Frans Timmermans a brüsszeli testület első alelnöke elmondta, a tapasztalat azt mutatja, hogy a magyar hatóságok a nézetkülönbségek ellenére is mindig készek a párbeszédre, és ebben a tekintetben más a helyzet, mint Lengyelország esetében, amely elutasítja a dialógust a jogállamisági kérdésekben.
Hangsúlyozta, a bizottság egy
Hozzátette, véleménye szerint ez mindenki számára hasznos lenne.
Mint mondta, úgy gondolja, hogy megoldást tudnak majd találni a vitás kérdésekre, ha nem, akkor pedig az Európai Unió Bírósága fog dönteni az egyes ügyekben.
Az Európai Parlament Jean-Claude Juncker elnök kezdeményezésére “aktuális magyarországi témákat” vett napirendre a szerdai ülésén, megvizsgálták, hogy a kormány egyes közelmúltbeli intézkedései összhangban állnak-e az uniós joggal. Timmermans példaként említette a
- felsőoktatási törvény előző heti módosítását,
- a civil szervezetek átláthatóságáról szóló jogszabályt,
- a menedékkérők fogva tartását lehetővé tévő rendeletet,
- illetve a roma gyerekek iskolai szegregációját.
A Magyarországgal szemben jelenleg folyó kötelezettségszegési eljárások kapcsán elmondta, a következő szintre fognak lépni, amennyiben úgy látják, hogy nincs előrelépés. Hozzátette, véleménye szerint megoldást tudnak majd találni a vitás kérdésekre, ha nem, akkor pedig az Európai Unió Bírósága fog dönteni a jelenlegi és az esetleges jövőbeni ügyekben.
Az Európai Bizottság vizsgálja az ügyet
Vizsgálatot indít az Európai Bizottság a magyar felsőoktatási törvény előző heti módosításával kapcsolatban, amely sokak szerint bezárással fenyegeti a budapesti Közép-európai Egyetemet – jelentette be szerdán Frans Timmermans, a brüsszeli testület első alelnöke.
Timmermans közlése szerint a szervezet azt fogja vizsgálni, hogy a
Mint mondta, a lépés érinthet uniós jogot, meg kell vizsgálni például, hogy a törvény sérti-e a szolgáltatásnyújtás és a letelepedés szabadságát.
Hozzátette, az objektív, tényeken alapuló vizsgálatot a lehető leghamarabb le akarják zárni.
Az alelnök emellett arról is beszélt, hogy az Európai Bizottság saját válasszal fog előállni a magyar kormány Állítsuk meg Brüsszelt! nevű kampányára.
Palkovics László oktatási államtitkár azt mondta, legfeljebb a működési engedélyét veszítheti el a CEU, de a képzései nem kerülnek veszélybe, ha nem teljesíti a múlt héten elfogadott törvény szabta két új feltételt. Az Egyesült Államok pedig egyértelműen kifejezte, hogy a magyar kormánynak fel kell függeszteni a CEU ellehetetlenítését célzó törvényt.
Szerda délután újra tüntetnek a CEU mellett, már 25 ezren jelezték részvételüket.
(MTI)