Európai kutatók csütörtökön bejelentették, hogy hatékony antitesteket fedeztek fel, amelyek képesek a Zika-vírus semlegesítésére. Ez a felfedezés megnyitja az utat a magzatoknál agyi rendellenességet okozó vírus elleni oltóanyag kifejlesztése előtt.
A párizsi Pasteur Intézet, a londoni Imperial College és a bécsi Orvostudományi Egyetem szakemberei, akik régóta kutatnak a denguevírust semlegesíteni képes antitestek után, tanulmányukba bevonták a Zika-vírust is. A két vírus ugyanis hasonló. Mindkét vírust ugyanazok az Aedes nemzetségbe tartozó szúnyogok terjesztik, és mindkét vírus a flavivírusok családjába tartozik, csakúgy, mint a sárgaláz és a nyugat-nílusi vírus.
A felfedezés bejelentése egybeesik egy másik, szintén csütörtökön közzétett tanulmánnyal, amelynek készítői megállapították, hogy denguevírus általi korábbi fertőzés súlyosbítja a Zika-fertőzés hatását.
Brit, francia és thaiföldi kutatók laboratóriumi vizsgálatokban kimutatták, hogy Zika-vírus a szervezet védekező képességét “trójai falónak” használja, ezáltal észrevétlenül juthat be az emberi sejtbe, ahol aztán gyorsan replikálódik.
A dengueláz az elmúlt évtizedekben drámai mértékben terjedt el: évente mintegy 390 millió megbetegedést okoz globálisan, amelyből 96 millió súlyos lefolyású az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének adatai szerint. A világ lakosságának 40 százaléka él olyan térségekben, ahol nagy a fertőzés kockázata. Brazíliában a dengueláz elterjedt betegség, idén az átlagosnál több megbetegedést jelentettek a brazil hatóságok. A Zika-vírus a világ 60 országában és térségében fertőz.
(mti)