Az Iszlám Állam és az an-Nuszra Front szélsőséges csoportok elleni katonai erő alkalmazására feljogosító, egyhangú terrorelhárítási határozatot fogadott el pénteken az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT).
Az egy héttel a párizsi terrortámadások után, francia kezdeményezésre elfogadott határozat arra szólította fel a nemzetközi közösséget, hogy hangolja össze erőfeszítéseit a terrorizmus jelentette globális fenyegetés ellen, akadályozza meg a külföldi fegyveresek áramlását és csapjon le a terroristák pénzügyi hálózataira.
Oroszország, amely támogatta a franciák által benyújtott határozatot, szerdán maga is egy tervezetet terjesztett elő, ezt azonban ezúttal nem vitatta meg a BT. Nyugati diplomaták szerint az orosz dokumentum túlságosan széleskörűen határozta meg a terrorizmust és megengedte volna a szíriai kormány hatalmon maradását. Oroszország szerint az általa szorgalmazott határozat blokkolása politikai rövidlátásra vall, ezért továbbra is törekedni fog annak elfogadtatására.
A világszervezet legfontosabb biztonságpolitikai döntéshozó szerve Párizs indítványát azt megelőzően szavazta meg, hogy Francois Hollande a jövő héten diplomáciai kampányba kezd a nagyhatalmak IÁ elleni fellépésének egyesítésére. A francia elnök kedden Washingtonban, csütörtökön pedig Moszkvában tárgyal majd.
A főszervező támadó is lehetett
A párizsi merényletek feltételezett fő szervezője, Abdelhamid Abaaoud használhatta a merénylők autójában talált három gépkarabély egyikét, amivel a kávéházak teraszán ülő emberekre adtak le lövéseket, közölte pénteken egy, a vizsgálathoz közelálló forrás. (A pénteki eseményekről itt olvashat bővebben.)
Abaaoud ujjlenyomatát azonosították a fegyveren, ami megerősíti azt a feltételezést, hogy a belga-marokkói dzsihadista közvetlenül részt vett a 130 halálos áldozattal járó merényletekben.
A belga rendszámú, fekete színű Seat gépkocsit vasárnap reggel találták meg a francia főváros Montreuil nevű elővárosában. A járműben három Kalasnyikovot is találtak a rendőrök. Az előváros térfigyelő kamerája rögzítette Montreuil Abdelhamid képét november 13-án az autóhoz közeli területen.
A rendőrség szerdán rajtaütött a francia főváros Saint-Denis nevű negyedében a támadók egyik lakásán, ahol később a romok között azonosították Abaaoud holttestét. Az eddigi hivatalos közlések szerint a múlt pénteki párizsi merényletsorozatot hét helyszínen három terroristakommandó követte el, a támadásoknak 130 áldozata volt, mintegy 350-en megsebesültek.
Az orosz légierő “Párizsért” feliratú bombákat dobott le Szíriában
Az orosz légierő “Párizsért” és “Népünkért” feliratokkal ellátott bombákkal támadta az Iszlám Állam szíriai hadállásait, derült ki az orosz védelmi miniszter pénteki tájékoztatásából, valamint az állami orosz tévé beszámolójából. A híradóban sugárzott felvételen látható volt egy orosz katona, aki fekete festékkel ezeket a feliratokat festette azokra a bombákra, amelyekkel később a harci gépek bevetésre indultak Szíriában.
Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter a Twitter közösségi médiaplatformon az írta, hogy a Hmejmim orosz légitámaszpont pilótái és műszaki katonái a “Népünkért”, valamint “Párizsért” feliratokkal üzentek légi úton a terroristáknak. A védelmi miniszter egy másik üzenetében azt írta, hogy “az orosz hadsereg erői megtorló légi műveletet folytatnak”. Hozzátette egyben, hogy az oroszok akcióikat egyeztetik a francia erőkkel.
Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban ígéretet tett arra, hogy megbüntetik az október 31-én a Kogalymavia (nemzetközi nevén Metrojet) nevű orosz légitársaság Sarm-es-Sejkből Szentpétervárra tartó gép elleni terrorcselekmény felelőseit. Az utasszállító katasztrófáját, amelyben 224 ember halt meg, a gépen elhelyezett pokolgép okozta. A merénylet végrehajtásának felelősségét az Iszlám Állam dzsihadista szervezet vállalta.
Brüsszel megemelte a szintet
A legmagasabb, negyedik szintre emelték a terrorfenyegetettség mértékét a belga fővárosban, Brüsszelben, egy küszöbön álló veszélyre hivatkozva, közölte szombaton a Fenyegetésértékelési Elemző Testület (OCAM).
A belga belügyminiszter felügyelete alatt álló testület tájékoztatása szerint a helyzet újabb elemzését követően jutottak erre a következtetésre. Ennek megfelelően Brüsszel körzetében “nagyon komoly” a terrorfenyegetettség mértéke. Ez a szint közvetlen veszélyt is jelent.
Az OCAM november 17-én Belgium egész területén a korábbi kettes fokozatról emelte a “komoly” fokozatra a terrorfenyegetettség szintjét. Ezt Brüsszelben most tovább emelték a negyedikre.
Az intézkedés néhány órával azt követően lépett hatályba, hogy a belga igazságszolgáltatás terrorizmussal vádolt meg egy Belgiumban őrizetbe vett személyt a Párizsban november 13-án történt, 130 halálos áldozatot követelő terrormerényletekkel összefüggésben. Nevét nem hozták nyilvánosságra, és ő már a harmadik ember, akit a párizsi eseményekkel kapcsolatban vád alá helyeztek.
Az OCAM felhívta a lakosság figyelmét arra, hogy kerüljék el azokat a helyeket, ahol nagyobb számban csoportosulnak emberek, ezek között említették a pályaudvarokat és reptereket, valamint a különböző zenei rendezvényeket, koncerteket, a közösségi közlekedési eszközöket, továbbá a nagy bevásárló központokat. A testület egyben kérte a lakosságot, hogy segítsék a biztonsági ellenőrzések végrehajtását.
Az ország többi területén maradt a harmadik szintű besorolás, közölte az OCAM.
Képek: Europress Fotóügynökség