Kezd nagyon komolyan eldurvulni a helyzet Izraelben és Palesztinában. Kedden három izraelit lőttek le vagy késeltek meg két különböző jeruzsálemi támadásban. Az egyikben két támadó egy buszon kezdett gyilkolni, a másikban egy férfi autójával egy megállóba hajtott, majd a gyalogosokra rontott. A támadókat a rendőrök lelőtték. Aznap reggel még két kisebb merénylet is történt halottak nélkül, bár az egyik támadót meglincselte a tömeg.
Hétfőn két különböző késelésben két izraeli tini sérült meg súlyosan, miután palesztinok támadtak rájuk Jeruzsálemben, az egyik 14 éves áldozatot biciklizés közben szúrták meg. A két elkövető nem úszta meg: egyiküket menekülés közben ütötte el egy autó (túlélte), a másikat a rendőrök lőtték le, amikor kést rántva megindult feléjük.
Közben a palesztin és izraeli arab településeken sztrájkot hirdettek, több tüntetés is várható, izraeli oldalról is. Abban szélsőséges zsidók és palesztinok is egyetértenek, hogy Benjamin Netanjahu jelenlegi kormánya durván félrekezeli a krízist, amit sokan már harmadik intifádaként, azaz felkelésként emlegetnek. A halottak száma jelenleg négy izraeli és 25 palesztin, ők 12 nap alatt haltak meg. 1300 palesztin meg is sérült, de a számok óráról órára változnak.
Homályos eredet
Október 3. óta 18 olyan késes támadás történt, ami zsidók ellen irányult. Az egész két nappal korábban, október 1-én kezdődött, amikor állítólagos hamászos merénylők otthonukban, gyerekeik szeme láttára lőttek agyon egy zsidó telepes párt. Ezt követően terjedni kezdett a pletyka, hogy a zsidók imahelyét kibővítik az al-Aksza mecsetnél, felborítva ezzel a hallgatólagos megegyezést az imahelyek megosztásáról, összecsapásokká fajult az erőszakhullám, Ciszjordániában és a gázai-izraeli határon is, itt még rakétakilövések is voltak.
Közben a Guardian szerint mintegy 50 százalékkal emelkedett az önvédelmi fegyverek vásárlása, sok veszélyesnek mondott helyen álló pláza vagy étterem pedig kiürült, nem mer odamenni senki. A palesztinok között végzett felmérés azt mutatja, a többség visszatérne a fegyveres felkeléshez.
De lehet ebből intifáda?
Mahmúd Abbasz és a cselekvésképtelen palesztin vezetés azt érték el, hogy ugyan valamelyest megbékéltek a Gázai-övezetet irányító Hamásszal, de csak minimális lépéseket tettek az államiság felé vezető úton (néhány nemzetközi szervezet tagjai lettek, az ENSZ-ben megfigyelői státuszuk van). Ez színtiszta frusztrációhoz vezetett a palesztin néplélekben. Eközben Netanjahu a terrorista-nem terrorista összefüggésre egyszerűsíti a helyzetet az ilyen mondataival:
A terrorizmus nem a diplomáciai megoldás okozta frusztrációból fakad.
Az Economist óva int egy harmadik intifáda előrejelzésétől (az első kettőről lásd keretes írásunkat). Most nagyon más a helyzet. Ugyanis az első két intifádát szervezetek mozgatták, a mostani a szétaprózódott palesztin közélet miatt alulról szerveződő tüntetés- és támadássorozat (a támadók a rendőrség szerint is magányos farkasok, sokuk büntetlen előéletűek). Sőt, Abbász elnöknek épp a hatalomban maradás miatt az az érdeke, hogy csendesedjen az erőszak, máskülönben elsöpri őt.
A Hamász viszont durvulást akar, csak nem otthon: ki is jelentették, a késelős támadások a harmadik intifáda kezdetét jelentik, nem sokkal később palesztinok százai mentek neki az izraeli határnak. Hetet lelőttek közülük az izraeliek, mire a Hamász rakétákkal, az izraeliek a már említett légicsapással válaszoltak. Közben Izrael is megosztott, mialatt az ő radikálisaik is támadják a muzulmánokat.
14. intifáda?
Persze a másik oldal máshogy látja (jogosnak) az érlelődő intifádát. Ahogy az orosz Russia Today által felkért amerikai elemző fogalmaz: a zavargáshullám “egy teljesen természetes és igazolható válasz arra az elnyomásra, amibe beleszülettek és ami minden számukra, amit valaha ismertek“. A szerző véleménye az, hogy a palesztinok hősiesen vártak évekig arra, hogy a nemzetközi közösség elismerje a jogukat egy önálló államra, mindhiába. Eközben Damoklész kardjaként lebeg a fejek fölött az első intifáda 2160 és a második 3950 halottja.
Ahogy az Arab News véleménycikkében olvasni lehet, az arab-palesztin oldal szerint olyanokat is megöltek az izraeli biztonsági erők, akik csak önvédelemből kapták elő a kést. A cikk felhozza az Izrael szemére vetett (sok esetben bizony jogos) kritikákat: a nemzetközi jog megsértésével való konstans telepépítéseket, a katonai ellenőrzőpontokat, a szélsőséges zsidó telepesek palesztinok elleni támadásait. Az meg, hogy mit tekintünk intifádának, szinte szabadon értelmezhető, a lényeg úgyis a generációkat megnyomorító erőszak.