A járőrkocsiban ülve lőtték le a két rendőrt Brooklynban. Felsőtestükön érte őket találat. A fegyveres az utasoldalról nyitott rájuk tüzet, majd egy közeli metróállomás felé rohant. A férfi aztán fejbe lőtte magát, ő is meghalt – számolt be a történtekről a The New York Times című lap.
Kiderült, hogy mielőtt a rendőrökre támadt, a férfi meglőtte, súlyosan megsebesítette a barátnőjét Baltimore megyében. Ezt követően ment New Yorkba, ahol ismerősei voltak.
A hatóság szerint nincs ok feltételezni, hogy terrorista támadás történt.
A rendőrség később közölte, hogy a a tettes, a 28 éves Ismaaiyl Brinsley a hatóságot szidalmazó bejegyzéseket tett közzé a közösségi hálón. Azt írta lelő két “disznót” (ahogy a rendőröket nevezte), bosszúból azért, mert a rendőrök korábban intézkedés közben New Yorkban egy illegális dohányárus halálát okozták. A 43 éves Eric Garner akkor halt meg, amikor a vele szemben eljáró rendőrök egyike egy tiltott, fojtó mozdulattal a földre szorította. Az asztmában szenvedő és túlsúlyos Garner hiába könyörgött, hogy nem kap levegőt. Az esetet tanúsító videofelvétel felkerült az internetre, az ügyben eljáró egyik vádesküdtszék pedig úgy döntött, hogy nem emel vádat a fekete férfi halálát okozó fehér rendőr ellen. Ez az eset és más hasonlóak hatalmas felháborodást váltottak ki szerte az Egyesült Államokban.
Nagy a nyomás a Fergusson-ügy miatt
New York polgármestere, Bill de Blasio az üggyel kapcsolatban tartott sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: egyértelmű, hogy a két rendőr ellen kivégzésszerű merényletet hajtottak végre.
A New York-i rendőrökre nagy nyomás nehezedett az utóbbi hetekben, miután tüntetések kezdődtek egy nagyesküdtszék arról szóló döntése nyomán, hogy nem emelnek vádat az ellen a rendőr ellen, aki érintett volt egy fegyvertelen fekete bőrű férfi, Eric Garner halálában.
A brooklyni környék, ahol a két rendőrt lelőtték, többségében feketék lakta. Egy helyi lakos a CNN hírtelevíziónak elmondta, feszült volt a hangulat arrafelé a Garner halála miatti tüntetések kezdete óta.
A New York-i nagyesküdtszék döntését megelőzően is voltak tüntetések amiatt, hogy nem emeltek vádat a fergusoni ügyben, a szintén fekete bőrű Michael Brownt lelövő rendőr ellen.
Obama is elítélte
Az amerikai elnök, aki a Hawaii-szigetek fővárosában, Honoluluban tölti a karácsonyt, azt nyilatkozta, nincs mentség a történtekre. A rendőrök életüket kockáztatják, hogy szolgáljanak és megvédjék a közösséget, megérdemlik a tiszteletet és a hálát.
Obama elnök vasárnap megkérte az amerikaiakat, hogy utasítsák el az erőszakot és a sértő szavakat. Arra bátorította az embereket, hogy az együttérzést erősítő szavakkal segítsék a sebek begyógyulását, és imákkal támogassák az áldozatok hozzátartozóit.