Tavaly augusztus 23-án néhány nő hazafelé tartott egy esküvőről Kabul irányába, amikor néhány felfegyverzett, rendőrnek öltözött férfi megállította autókonvojukat. Az álrendőrök a nőket kirángatták a járművekből, az őket kísérő férfiakat pedig megkötözték. A támadók ezután áldozataikat kirabolták, a nőket megverték, majd megerőszakolták.
Tüntetésen követelték a kivégzést
Szeptember elején az afgán igazságszolgáltatás gyorsított eljárás során vizsgálta az ügyet, és a néhány óráig tartó tárgyalást élőben közvetítette a televízió.
Az illetékes bíróság az ügyben hét vádlottat ítélt halálra, kettejük ítéletét azonban később a másodfokú ítélőszék és a legfelsőbb bíróság húsz év letöltendő börtönbüntetésre enyhítette.
A nők megerőszakolásának ügye országszerte felháborodást váltott ki, és feldühödött tüntetők követelték az elkövetők kivégzését.
Halasztást kértek
Afganisztánban az elmúlt évtizedben fokozatosan sikerült érvényt szerezni a nők jogainak, az utóbbi időben azonban ismét visszalépés tapasztalható a területen.
Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa kedden arra szólította fel Asraf Gáni afgán államfőt, hogy utalja vissza az ügyet a bíróságra, mivel “az eset kivizsgálása körüli szabálytalanságok nyugtalanságra adnak okot”. Nemzetközi jogvédő csoportok ugyancsak arra szólították fel az afgán elnököt, hogy halassza el az öt férfi kivégzését.