Nagyvilág

Amerikai bíróság előtt a MÁV a holokauszt miatt

Meghallgatást tartottak kedden egy chicagói szövetségi fellebbviteli bíróságon azzal kapcsolatban, hogy amerikai vagy magyar bíróságokon kell-e lefolytatni azt a holokauszt-kárpótlási eljárást, amelynek felperesei magyar zsidók vagyonának eltulajdonításával vádolják a Magyar Nemzeti Bankot (MNB) és a Magyar Államvasutakat (MÁV).

A 7. körzeti fellebbviteli bíróság a meghallgatást egy olyan, Illinois államban 2010-ben benyújtott kereset ügyében tartotta, amelyben egy szövetségi törvényszék korábban úgy határozott, hogy a holokauszt-túlélők ügye a magyar igazságszolgáltatás hatáskörébe tartozik.

A felperesek egyik ügyvédje, Kenneth McCallion azzal érvelt, hogy ügyfelei független igazságszolgáltatás híján nem kaphatnak tisztességes jogorvoslatot. Konrad Cailteux, a MÁV képviseletében eljáró védőügyvéd kijelentette, hogy ez nem igaz.

A peres ügy ismét felveti azt a kérdést, hogy illetékesek-e az amerikai bíróságok külföldön történt események ügyében.

A chicagói körzeti szövetségi bíróság tavaly augusztus végén szüntette meg az MNB-vel és a MÁV-val szemben a holokauszttal kapcsolatos jogcímen indított eljárásokat. A bíróság feltétel nélkül utasította el a kártérítési kereseteket.

A bírósági értékelés szerint a felperesek nem tudták bizonyítani, hogy Magyarországon nem állnak rendelkezésre megfelelő jogorvoslati lehetőségek, vagyis a felperesek kötelesek először Magyarországon megkísérelni jogorvoslatot szerezni, mielőtt követeléseiket az Egyesült Államokban érvényesíthetnék.

A bíróság nem értett egyet a felperesek azon érveivel, hogy a magyar bírósági rendszer nem független, vagy ne biztosítaná a tisztességes eljárást, megjegyezve azt is, hogy a felperesi érvek “puszta spekulációra és azon alap nélküli félelmekre épülnek, mely szerint a magyar bírósági rendszer nem tudna számukra fair eljárást biztosítani”.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik