Nagyvilág

Botrány lett Jaruzelski temetéséből

A vasárnap elhunyt lengyel tábornokot péntek 12 órakor helyezik örök nyugalomra a varsói Powazki katonai temetőben - jelentette be kedden a varsói városháza szóvivője.

A temetés helyszínére vonatkozó döntést Hanna Gronkiewicz-Waltz varsói főpolgármester hozta meg az elhunyt családja és a – posztkommunista szervezetként számon tartott – lengyel veteránok és volt politikai foglyok szövetségének kérésére. Jaruzelski lánya, Monika hangsúlyozta, hogy apjának is ez volt a kifejezett kívánsága.

Tomasz Nalecz, Bronislaw Komorowski államfő tanácsadója később közölte, hogy Jaruzelskit állami temetésben részesítik, és az elnöki hivatal segítséget nyújt az elhunyt családjának a szervezésben. Mint mondta, egy volt államfőnek kijár az állami temetés. Hozzátette, hogy a gyászszertartás minden eleme kizárólag a család kívánságának megfelelően történik. A család kérésére a temetés gyászmisével kezdődik – írja az MTI.

Ezzel kapcsolatban a lengyel média hírül adta, hogy Jaruzelski halála előtt felvette a katolikus egyház által ilyenkor kiszolgáltatott szentségeket, noha magát az elmúlt években agnosztikusnak vallotta. A második világháború előtt vallásos szellemben nevelkedett, katolikus gimnáziumba járt. A háború utáni katonai és politikai karrierje során azonban már nem hívőnek vallotta magát.

Azt még nem tudni, hogy Jaruzelskit, aki a hadsereg főparancsnoka és nemzetvédelmi miniszter is volt, katonai pompával temetik-e el.

A leghíresebb temető

A Powazki nemzeti sírkert a leghíresebb lengyel temető, amelynek polgári és katonai részében számos lengyel kiválóság, nemzeti hős nyugszik. Sokan máris tiltakoznak az ellen, hogy Jaruzelskit éppen ott temessék el. Ilyen értelemben nyilatkozott Lukasz Kaminski, a fasizmus és kommunizmus bűntetteit kutató Nemzeti Emlékezet Intézetének igazgatója.
“Nem temethetünk el a Powazkiban egy kommunista diktátort, miközben ugyanott rójuk le tiszteletünket a kommunista rendszer áldozatai előtt” – mondta.

Tiltakozik a temetés helyszíne ellen a veteránok krakkói szervezete, és levélben fordultak Bronislaw Komorowski államfőhöz a – Jaruzelski által 1981-ben bevezetett – hadiállapot sziléziai üldözöttjei és politikai foglyai is. Azt kérték tőle, hogy ne hirdessen nemzeti gyászt, és ne engedélyezzen állami temetést a néhai tábornoknak, akit “nem számoltattak el az általa elkövetett kommunista bűnök ügyében”.

A végső szót a temetés ügyében az elnöki hivatalnak kell kimondania, amely valószínűleg a temetés fő szervezője lesz. Joanna Trzaska-Wieczorek, a hivatal sajtóosztályának vezetője közölte: a család képviselőivel történő megbeszélés után adnak tájékoztatást arról, hogy milyen formában zajlik le a temetés. Elmondta, hogy az államfő már eldöntötte, hogy nem hirdet nemzeti gyászt, amit a Baloldali Demokratikus Szövetség kért tőle.


Fotó: MTI

Attól a parcellától nem messze, ahol Jaruzelski sírhelye lenne, nyugszanak a lengyel antikommunista ellenállás olyan hősei, mint Bronislaw Geremek és Jacek Kuron, továbbá Ryszard Kuklinski ezredes, akit a hadiállapot idején kémkedésért halálra ítéltek. Kuklinskinak még az ítélet előtt sikerült külföldre szöknie.

A Powazki katonai temetőben több mint 2500 katona nyugszik, köztük az egykori lengyel légiók tagjai, az első világháború, az 1920-as lengyel-bolsevik háború és az 1939-es német agresszió lengyel hősei, valamint az 1944-es varsói felkelés résztvevői.

De ugyanott temették el a Varsó 1945-ös felszabadítása során elesett lengyel katonákat és olyan kommunista vezetőket is, mint Boleslaw Bierut és Wladyslaw Gomulka pártfőtitkár vagy Józef Cyrankiewicz és Piotr Jaroszewicz miniszterelnökök.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik