A sokak által nemzeti hősként, ausztrál Robin Hoodként tisztelt Kelly földi maradványait – 132 évvel a kivégzése után – idén augusztus elején kapták meg az ausztrál államtól Kelly családjának leszármazottai, ám fej nélkül, mivel az több évtizede eltűnt. Teste többi részéről – amely egy börtön tömegsírjából került elő – tavaly bizonyosodott be a csontok DNS-elemzése révén, hogy valóban Kellyről van szó.
A bandavezért az Old Melbourne Gaol nevű börtönben végezték ki 1880-ban. A börtönt 1929-ben bezárták, és akkor exhumálták a kivégzett rabok holttesteit. A tömegsírt azonban felnyitásakor a bámészkodó tömeg megrohanta, és a csontok, koponyák közül jó párat elragadott, köztük Kellyét. Idővel ugyan megkerült, és kiállították a régi börtönben – amely jó ideje múzeum -, ám 1978-ban megint ellopták.
(Ned Kelly csontváza, a feje nélkül)
Azóta nem volt ismert, hogy hol van a Kelly-banda fejének feje, családja leszármazottai pedig augusztus elején felhívással fordultak a sajtón keresztül a bitorlóhoz, hogy juttassa vissza a koponyát, hadd nyugodjék Ned Kelly “teljesen” békében.
Teljesülhet kívánságuk. Az új-zélandi Anna Hoffman jelentkezett a földi maradvánnyal. Azt állítja, hogy 30 éve kapta a koponyát, amikor Melbourne-ben vakációzott egy biztonsági őrtől. Egyik este koponyákról beszélgettek, mire másnap a férfi beállított hozzá eggyel, közölve, hogy az Ned Kellyé, és azt tanácsolva, csempéssze haza.
Anna Hoffman nem berzenkedett – az 1960-as, 70-es években boszorkány hírében állt -, és hazavitte Kelly fejét. “Tisztelettel bántam vele. Nem használtam se mécsesnek, és vörösbort sem ittam belőle” – idézte a The Daily Telegraph című brit lap.Hoffman közölte, hogy húszdarabos emberi koponyagyűjteménye van, és ha bebizonyosodik, hogy a Kelly-gyanús valóban Kellyé volt, akkor visszaadja a rabló családjának.
Kellynek amúgy már az apja sem volt nagy barátságban a törvénnyel, mivel ír fegyencként került Ausztráliába. Legidősebb fia, Ned azután bandájával kirabolt több bankot és lelőtt három rendőrt, amiért végül 25 évesen akasztófán végezte. A rendőrség két éven át vadászott rá, és akkoriban rekordösszegű vérdíjat – 8 ezer fontot – tűzött ki a fejére.
A kutatóknak a tavalyi DNS-vizsgálathoz a jelenkori molekulamintát a haramia Ellen nevű nővérének dédunokája szolgáltatta, akit Leigh Olivernek hívnak és jóval békésebben él: tanár.