Putyinnak most be kell bizonyítania, hogy valóban erős elnök. Lesznek próbálkozások, hogy elszigeteljék az ellenzéket, és ezt már valójában látjuk is, másrészt lesznek kedveskedő ígéretek. A nagy tömegeket retorikával, a szűk kört pedig elrettentéssel fogja uralni – mondta a vasárnapi orosz elnökválasztás tapasztalatairól tartott tájékoztatót követően a neves szakértő.
Reform jön
Oreskin szerint politikai reform nem mehet végbe, mert ellentétes a jelenlegi korporatív hatalom képviselőinek érdekeivel. Nekik az az érdekük, hogy ellenőrzésük alatt tartsák az ország energiaforrásait, senkit se engedjenek a közelükbe, csökkentsék a konkurenciát.
A politikai tapasztalat növekszik a társadalomban – mutatott rá a politológus, aki a radikalizálódó ellenzéki tüntetésekről szólva kifejtette: mint békeszerető és már nem fiatal ember nem örül annak, hogy a radikális ellenzék szerinte provokálja a hatalmat.
Visszaélések
“Lejáratják a békés tiltakozó mozgalmat. Értem, hogy a szélsőséges fiataloknak nem felelnek meg a mi békés tüntetéseink, mégsem kell mindig Limonovval (a Másik Oroszország párt vezetője) tartani, a központi választási bizottságot ostromolni, vagy éppen kirakatokat törni. Ha provokálják a rendőröket, akkor annak rossz vége lehet, egy fiatal lánynak már eltörték a karját. Ezt nevezem erődemonstrációnak, okot adnak arra, hogy a hatalom megmutassa, ki az úr a házban. Ezt nem tartom konstruktív magatartásnak” – fejtette ki.
A Választók Ligájának szakértője úgy véli, hogy a vasárnap tartott elnökválasztás alatt általuk rögzített visszaélések, a szavazatokkal való csalás megkérdőjelezi Vlagyimir Putyin legitimitását, de véleményüket nem tudják jogi úton bizonyítani. A társadalomtól függ, annak hozzáállásától, hogy sikerül-e a hatalmat a visszaélések beismerésére kényszeríteni.