A pénteki tüntetők jelmondataikban, transzparenseiken kérték a világ segítségét a Bassár el-Aszad vezette damaszkuszi hatalom általi elnyomás, a demokráciapárti tüntetések vérbefojtása ellen. “Segítsetek Szíriának, mert elvérzik!” – volt olvasható több táblán is azon a demonstráción, amelyet a főváros egyik déli peremkerületében, Hadzsár el-Aszvadban tartottak. Ebben a városrészben több tízezer olyan ember él, aki az izraeli megszállás elől menekült el a mindössze 30 kilométerre lévő Golán-fennsíkról.
A jelmondatok és a transzparensek szövegei olyan videofelvételek felirataiban voltak olvashatók, amelyeket helyi lakosok töltöttek fel az internetre. A szíriai hatóságok a tüntetéssorozat márciusi kezdetekor a legtöbb független médiumot kitiltották az országból.
A szóban forgó aktivisták a helyi lakosoktól szerzett információik alapján azt állították, hogy a pénteki áldozatok közül kilencet Homsz tartományban lőttek le – március óta Homszban voltak a legnagyobb tüntetések -, kettőt pedig damaszkuszi peremkerületekben.
Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja nevű szervezet beszámolója szerint a szombati gyilkosságok szintén Homszban – annak Kuszeir nevű településén -, illetve az északon lévő Hama tartományban történtek.
Atrocitás érte szombat reggel Eric Chevallier-t, Franciaország szíriai nagykövetét, miután a damaszkuszi óváros keresztények lakta részében találkozott IV. Ignác antióchiai görög-ortodox pátriárkával. Amikor a nagykövet és kísérete autóba szállt, kővel és tojással megdobálták őket fiatalok, akik egy rendszerpárti milícia tagjai voltak, és Aszad elnököt éltető jelmondatokat kiabáltak. Erről maga a nagykövet számolt be az AFP-nek.
Az incidens előzménye, hogy a nagykövet csütörtökön ellátogatott négy damaszkuszi és főváros környéki iskolához, hogy kifejezze “mély aggodalmát” a gimnazista tüntetőkkel szembeni állítólagos hatósági fellépés miatt. Ezenkívül Chevallier amerikai és japán kollégájával együtt szeptember 13-án ellátogatott Damaszkusz Daraja nevű peremkerületébe, hogy kifejezze részvétét egy neves ellenzéki aktivista, Giját Matar halála miatt az emlékére tartott rendezvényen. Matar a rezsim börtönében elszenvedett kínzásba halt bele.