Nagyvilág

Norvég tragédia: szélsőjobboldali ideológia lehetett a motiváció

Szakértők és a helyi sajtó szerint radikális nacionalista nézetek lehettek a legfőbb motivációi a norvég merényletsorozatnak.

Szélsőjobboldali motiváció lehet a péntek délután Norvégiában végrehajtott véres kettős merénylet hátterében – mondta az oslói rendőrakadémia szakértője a norvég rádióban. A norvég sajtó szerint is elsősorban a radikális ideológia áll a terrorcselekmény mögött.

A jelek arra utalnak, hogy a tettes szélsőjobboldali közegből való lehet – mondta Tore Björgö, ilyen jelként említve, hogy szemtanúk szerint egy norvégül beszélő, magas, szőke férfi nyitott tüzet a táborban, akin rendőrségi pulóver volt.

Beszédes az is – folytatta -, hogy előbb a baloldali kormány székháza, majd egy baloldali ifjúsági tábor volt a célpont. Utóbbi ráadásul Oslótól távolabb, egy elhagyatott szigeten, miközben a kormányépülettől nem messze bevásárlóközpontok vannak, amelyek a merénylet időpontjában tele voltak vásárlókkal – tette hozzá.

A szakértő szerint az eset hasonlóságokat mutat az 1995-ben az egyesült államokbeli Oklahoma Cityben elkövetett merénylettel. Egy amerikai szélsőjobboldali aktivista, Timothy McVeigh autóba rejtett pokolgépet robbantott a déli városban; a detonációban 168 ember vesztette életét. McVeight halálraítélték, és kivégezték.

Nacionalistának, a kulturális sokszínűség ellenségének írta le magát az interneten az a 32 éves férfi, akit terrorizmus gyanújával őrizetbe vett a rendőrség a pénteki norvégiai kettős merénylet után – jelentette a VG norvég napilap szombat hajnalban internetes oldalán. A lap azt írta, a norvég rendőrség az éjjel házkutatást tartott a férfi lakásán Oslo nyugati részén.

A férfit a norvég fővárostól nem messze, Utoya szigeten fogták el, miután válogatás nélkül lövöldözni kezdett, és legalább tíz embert megölt egy táborban, a kormányzó Norvég Munkáspárt ifjúsági tagozatának nyári egyetemén, ahova szombatra hivatalos volt Jens Stoltenberg norvég kormányfő.

A VG című norvég újság a gyanúsított egy fiatalkori barátjára hivatkozva azt írta, a férfi régóta sokakat felháborító hozzászólásokat írt az interneten, és emiatt törölték is a profilját a Facebook közösségi oldalról. Ezért új profilt készített magának, és ezután nyilvánosan már nem hangoztatta addigi, másokat megbotránkoztató véleményét.

Norvégiában a II. világháború óta nem volt olyan erőszakos cselekmény, mint a péntek délutáni kettős merénylet, amelyben összesen legalább 17-en vesztették életüket, és többen súlyosan megsebesültek. Előbb pokolgép robbant a norvég kormány székházánál, majd egy férfi, akit később letartóztatott a rendőrség, válogatás nélkül lövöldözni kezdett Oslótól nem messze egy táborban, ahol a kormányzó Norvég Munkáspárt ifjúsági tagozatának tagjai voltak nyári egyetemen.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik