Nagyvilág

Szivárgás egy japán atomerőműben

Egy japán atomerőmű egyik reaktorának hűtővizében jelentősen megemelkedett a radioaktivitás szintje, ezért elővigyázatosságból leállítják a reaktort további vizsgálatok céljából.

A curugai atomerőművet üzemeltető vállalat, a Japan Atomic Power Co. közölte, hogy a létesítményből nem került ki a külvilágba sugárszennyezett anyag, és a technikai probléma nem jelent veszélyt a környezetre.

A két reaktorral rendelkező curugai atomerőmű Fukui prefektúrában, Tokiótól mintegy 450 kilométerre nyugatra fekszik. Ezt a térséget nem érintette a március 11-i hatalmas földrengés, majd az azt követő cunami. A szokásos ellenőrzések során derült ki, hogy a kettes számú reaktor elsődleges hűtőkörében keringő folyadékban megemelkedett a xenon 133-as és a jód 133-as izotópjának mennyisége.

A Japán-tenger partján fekvő erőműben kézzel állítják le az 1160 megawatt teljesítményű reaktort, majd alaposan átvizsgálják az elsődleges hűtőkört. Egyelőre azt valószínűsítik, hogy valamelyik fűtőelem cirkónium burkolatán keletkezhetett egy parányi lyuk, s innen szivárog a sugárzó anyag.

Bár a kiszivárgott radioaktív jód mennyisége messze nem éri el azt a mennyiséget, amelynek esetén kötelező leállítani a reaktort, az üzemeltető vállalat – a fukusimai atomkatasztrófára is tekintettel – óvatosságból mégis a leállítás mellett döntött.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik