Moammer Kadhafi a Reuters értesülése szerint telefonon beszélt Silvio Berlusconi olasz kormányfővel, és kijelentette: Líbiában minden rendben van, hozzátéve, hogy aki az országában történő eseményekre kíváncsi, annak a líbiai médiából való tájékozódást javasolja. Az olasz miniszterelnök visszautasította tovább azokat a vádakat, hogy országa fegyvereket bocsátott volna a bengázi felkelők rendelkezésére.
A hírügynökség arró is beszámolt, hogy Tripoli nyugati részén nagy számban jelentek meg a hadsereg erői, ahol a tüntetők komrányzati épületekre támadtak.
Szaif al-Iszlam Kadhafi a Reuters szerint hamarosan sajtótájékoztatót tart Tripoliban. A líbiai vezér fia már héfőn véres polgárháborúról, és a zendülőkkel szembeni kemény leszámolásról beszélt. Az AFP úgy értesült, hogy hozzávetőlegesen 300-an haltak meg az összecsapásokban, melyből 58-an katonák voltak.
Moammer Kadhafi korábbi televíziós beszédében kijelentette: a “forradalom vezetője” marad hazájában. A líbiai vezető – akinek hatalmát példa nélküli lázadás fenyegeti – kedden hangsúlyozta: nincs hivatalos tisztsége, amelyről lemondhatna. A Líbiát közel 42 éve vezető Kadhafi a televízióban közvetített beszédében leszögezte, hogy nem hagyja el Líbiát, inkább hazájában mártírhalált fog halni. Felszólította a hadsereget és a rendőrséget, hogy vonja ellenőrzése alá a helyzetet. Dacos hangvételű, de zavaros beszédében “patkányoknak és zsoldosoknak” titulálta a hatalma ellen fellázadt tüntetőket, akik – mint fogalmazott – a líbiai törvények szerint halálbüntetést érdemelnek. A tiltakozókat a (pekingi) Tienanmen térihez hasonló visszavágással fenyegette meg. Felszólította egyúttal a híveit, hogy szerdán vonuljanak ki az utcára, ezzel fejezve ki, hogy támogatják őt.
A líbiai belügyminiszter bejelentette, hogy átállt a tüntetőkhöz, és támogatja a “Február 17. forradalmat” – közölte az al-Dzsazíra arab hírtelevízió.
Külföldi – csádi, marokkói és tunéziai – zsoldosokat is bevetett Moammer Kadhafi líbiai vezető a tüntetők ellen – állította korábban egy Líbiából Egyiptomba menekült fiatalember. Az al-Bayda városból érkezett egyetemista – aki részt vett a tripoli rezsim megdöntésére szervezett megmozdulásokban – elmondta, hogy a múlt hét szerdáján mintegy háromszáz ember tüntetett a város utcáin. A rendőrség egy órával a megmozdulás kezdete után könnygázt vetett be, s mivel a tömeg nem oszlott szét, lőni kezdett. A múlt hét pénteken a nyilatkozó szerint a zsoldosok mintegy 40 embert öltek meg az al-Bayda melletti Sahatban. A két településen két nap alatt összesen 150 volt a halálos áldozatok száma.
Egymás után jelentették be kedden a világ országai, hogy megszervezik vagy már meg is kezdték állampolgáraik kimenekítését a polgárháború szélére sodródott Líbiából.
Az Egyesült Államok erőteljesen elítéli a líbiai erőszakot és teljességgel elfogadhatatlannak tartja a kormányerők által rendezett “vérfürdőt” – jelentette ki Washingtonban Hillary Clinton amerikai külügyminiszter. Clinton felszólította a tripoli vezetést, hogy vessen véget az erőszaknak és tartsa tiszteletben a líbiaiak egyetemes szabadságjogait, beleértve a szabad véleménynyilvánításhoz és a gyülekezéshez való jogot.
Angela Merkel német kancellár “nagyon ijesztőnek” titulálta a líbiai vezető beszédét – tudta meg az Associated Press hírügynökség.
Az Arab Liga felfüggesztette Líbia részvételét a szervezet ülésein – jelentették be az Arab Liga rendkívüli találkozóján Kairóban.
Az Európai Unió felfüggeszti Líbiával a keretmegállapodásról folyó tárgyalásokat – ezt az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője Kairóban jelentette. Catherine Ashton kairói tárgyalásait követően Líbiáról beszélve újságíróknak elmondta, hogy “az erőszak összes formáját” elítéli és mindenkit felszólított, hogy “tanúsítson önmérsékletet”.
Egyöntetűen szabadságmozgalomnak tartják az európai uniós tagországok fejlődő világgal foglalkozó miniszterei az észak-afrikai országokban tapasztalható megmozdulásokat – jelentette ki Németh Zsolt külügyi államtitkár a miniszterek brüsszeli informális találkozóját követően a keddi napon.
A líbiai tüntetők felfegyverzésére szólította fel a nyugati országokat a The Wall Street Journal (WSJ) című amerikai újság, míg a The Washington Post című napilap a líbiai vezetők nemzetközi bíróság elé állítását szorgalmazta.