A Magyar Nemzet brüsszeli tudósítója szerint Orbán Viktor pénteki levele dühíthette fel Donald Tuskot, az Európai Néppárt elnökét. A magyar kormányfő abban azt sürgette, hogy a pártcsalád most a koronavírus okozta veszélyre összpontosítson, zárjon össze, de a válság után térjenek vissza arra, hogy a lengyel elnök miként is végzi a munkáját.
Orbán Viktor aggasztónak nevezte, hogy Donald Tusk belpolitikai játszmákra használja fel a pártcsaládot. Megítélése szerint ezt még békeidőben sem tehetné meg, nemhogy válsághelyzetben, márpedig éppen ezt teszi, amikor alaptalan vádakkal illeti a tagpártok viszonyát a demokráciához akit ezért jobb belátásra kell bírni, hogy „ne a megosztás magját szórja szét”.
Donald Tusk szerdán – feltehetően a levél következményeként – ismét a Fidesz kizárásával fenyegetett, amihez azonban továbbra sincs meg a többség. Ezt mondta legalábbis a Magyar Nemzetnek a néppárt egyik neve elhallgatását kérő olasz illetékese, aki szintén kockázatos politikai játéknak nevezte, hogy éppen most mutogat a Fideszt az EPP-ben artani akaró pártokra az elnök.
Orbán Viktor leveléről a Financial Times számolt be német kormányzati forrásokra hivatkozva. Annegret Kramp-Karrenbauer CDU-elnök szóvivője megerősítette, hogy főnöke megkapta a levelet a magyar kormányfőtől. Donald Tusk szerdán nyílt levelet írt a pártcsalád tagjainak arról, hogy most a legfőbb feladat a járvány megfékezése, de utána ideje felülvizsgálni a Fidesz-tagságát, majd egy interjúból kiderült, hogy nemcsak a néppártot, hanem az egész Európai Uniót félti Orbán Viktortól.
Orbán Viktor barátja, a szlovén kormányfő a Twitteren reagált Donald Tusk üzenetére, amelyben az Európai Néppárt (EPP) elnöke politikailag veszélyesnek, erkölcsileg elfogadhatatlannak nevezte, ha valaki az új koronavírus-járványt arra használja, hogy folyamatos rendkívüli állapotot vezessen be országában. Janez Jansa csak ennyit írt.
Kedves, Donald Tusk! Kérjük, küldjön nekünk és a tőlünk délre fekvő országoknak védőfelszerelést, és lélegeztetőgépekre is nagy szükség lenne. Köszönjük!
Szerdán ugyanakkor 13 uniós tagállam arra figyelmeztetett, hogy egyes kormányok a vírus elleni küzdelem jegyében gyengítik a jogállamot, veszélyeztetik a szólásszabadságot.
Kiemelt kép: MTI/Máthé Zoltán
.