A Népszava foglalja össze a Political Capital és a Friedrich Ebert Stiftung közös tanulmányát, amely szerint a magyar kormány ugyan bagatellizálja az orosz befolyást, de a függősége egyre inkább hasonlatos a posztszovjet államokéhoz.
Politikai, gazdasági függésük miatt a kelet-közép- európai államok a „meghekkelt” nyugatiaknál (USA, Németország) is kiszolgáltatottabbak.
Putyin Oroszországa azt is nyilvánvalóvá tette, hogy az információs fegyver alkalmazásával az oroszbarát politikusokat, köztük Orbán Viktort, vagy Heinz-Christian Strachét szeretne a hatalomban. Számára egy Kreml-barát uniós politikai blokk a krími agresszió elfogadtatása és a szankciók feloldása miatt fontos.
A nyugati tapasztalatok alapján ugyanakkor az orosz beavatkozás megállítható, ha a megfelelő politikai akarathoz titkosszolgálati, büntetőjogi, törvényhozási és médiareakció társul. A „keleti nyitáshoz” kapcsolódó korrupciós botrányok továbbra is tág teret adnak a kormány narratíváját kikezdő ellenzéki kommunikációnak és politikai lépéseknek.
A lap szerint a két intézet zártkörű workshopot tartott a témával foglalkozó politikusokkal az orosz dezinformációs tevékenységről, különös tekintettel a kampányra. Az oroszbarát média (a kormánykommunikációra rezonálva) három fő érvet használ: az ellenzék kudarcra van ítélve, bűnöző és a jelenlegi hatalommal szemben, nemzetáruló politikai aktivitást folytat.
Kiemelt kép: MTI/Kovács Tamás