Milliárdokat kereső biztosítási alkusz lett a szekszárdi származású Keszthelyi Erikből, akinek sikerült a Fideszhez jó kapcsolatokat kiépítenie – derül ki a 444 gigaportréjának elejéből. A most 33 éves Keszthelyi a családi vendéglátós vállalkozásból hamar a biztosítói ügynöki munkakörben találta magát, 2005-től dolgozott így.
Aztán 2010-ben létrehozta az Optimal-GB Biztosítási Alkusz Kft.-t, amiben hamar egyedüli tulajdonos lett. Az alkuszcégét aztán Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft.-re nevezte át és elkezdett az állami cégektől megbízásokat kapni. Dübörgött az üzlet, csakhamar a Palladium Consultingot és további cégeket is megvett.
Az alkuszi rendszer lényege, hogy – ez esetben – az állami cég biztosítást akar kötni, az alkuszt megbízza, hogy kössön a nagy biztosítók egyikével egy megfelelőt. Ők egy fillért nem fizetnek az alkusznak, az a biztosítótól kapja a jutalékát. Ez a biztosítási díj 20-30 százaléka, tehát egy milliárdos biztosítás esetén akár 300 milliót is kaszálhat az alkusz.
Keszthelyi cége először az FKF-nél próbálkozott, de ebből botrány lett. A közterület-fenntartó vállalat hirtelen lecserélte az alkuszcégét, kiírtak egy pályázatot, amit az Optimal-GB nyert. A kukásokat és utcaseprőket ezután rákényszerítette az FKF, hogy a cafeteria-keretük terhére kell a biztosítási díjat levonni. Amúgy az UNIQA biztosítása nyert, ami Keszthelyi esetében a későbbiekben gyakori lett, sőt a Hungarikum Alkusz konkrétan ugyanabba az irodaházba költözött, mint az UNIQA.
Kasza a fővárosban, aztán az országban
A tízéves futamidejű, megtakarítással kombinált biztosítások azonban nagyon nem illettek a cég kis keresetű alkalmazottaira, akiknél nagy a fluktuáció is. A szakszervezetek nyomására végül 2016-ban bontotta fel az FKF a szerződést, de még előtte nem sokkal is csorgott a pénz az alkuszcégnek. A dolgozók pedig a befizetett 360 ezer forintból mindenféle adók és jutalékok levonása után 80-90 ezer forintot kaptak vissza. Keszthelyi cége becslések szerint 300-400 millió forinttal gazdagodott.
Ezután jött csak a meglepetés: a főváros váratlanul kitett egy közbeszerzési kiírást, ami által nyilvánvalóvá vált, hogy a Hungarikum kapja majd az összes jelentős fővárosi cég alkuszi munkáját a BKK-tól a távhőcégen át a rendészeti igazgatóságig. A megállapodásnak még nincs nyoma, a főváros pedig nem válaszolt a kérdésekre. Eközben a Volánnál is megismétlődött a botrány, ami az FKF-nél, de itt továbbra is él a szerződésük.
A lap forrásai politikai hátszélről beszélnek, amit a 444 egy Varga Mihály nemzetgazdasági minisztertől kapott díjjal igazol. A Fidesz pártalapítványa, a Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítvány külön kiemelte Keszthelyi Erik támogatását, pedig sokan utaltak több pénzt Keszthelyi 1,3 millió forintjánál.
Érdekesség, hogy a fideszes államtitkár által alapított Biczi és Tuzson (Tuzson bence kiszállása után Biczi és Turi) ügyvédi iroda is segített már tanácsadással többször Keszthelyi cégének. Még egy kapcsolat a politika felé, hogy Keszthelyi ügyvédje az az Őszy Tamás, aki volt már a Klik, az MTVA és az FHB ügyvédje is. A cikk végül nyitva hagyja, vajon milyen konkrét kapcsolatokkal tarolta le az alkuszpiacot Keszthelyi.