A Demokratikus Koalíció pártigazgatója szerdán népszavazási kérdést nyújtott be annak érdekében, hogy a Közép-Európai Egyetem (CEU) tovább működhessen Magyarországon.
Sebián-Petrovszki László a DK által korábban már megelőlegezett lépést budapesti sajtótájékoztatóján azzal indokolta, hogy a kormány “24 óra alatt keresztülverte” a parlamenten azt a törvényt, amely gyakorlatilag bezárja a CEU-t. A politikus véleménye szerint ez a jogszabály egy hét éve zajló folyamat része, amelynek során Orbán Viktor miniszterelnök Nyugatról Kelet, Vlagyimir Putyin Oroszországa felé közelíti Magyarországot.
A kérdés szövege:
Egyetért-e Ön azzal, hogy a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetről (OECD) szóló szerződésben részes állam által elismert felsőoktatási intézmény Magyarországon bejelentés alapján folytathasson külföldi oklevelet adó képzési tevékenységet?”
Sebián-Petrovszki László azt is hozzátette, hogy az utóbbi időszak tapasztalatai alapján a népszavazás az az eszköz, amellyel meg lehet állítani a kormányt, mert több esetben a referendum “belengetése” is elég volt ahhoz, hogy a kabinet meghátráljon.
A politikusnak felvetették, hogy Magyarországon szigorú kritériumrendszer határozza meg a felsőoktatási intézmények akkreditációját, míg az ő beadványuk egyszerű bejelentési kötelezettségről szól. A pártigazgató azt mondta, hogy a CEU korábban teljesítette ezeket a feltételeket, és ők csak azt szeretnék, hogy ami eddig működött, az továbbra is működhessen. Arra a felvetésre pedig, hogy kérdésük leegyszerűsítené az egyetemalapítás feltételeit, azt felelte, népszavazási kezdeményezésük arról szól, hogy az állampolgárok véleményt mondhassanak a CEU ellehetetlenítéséről.