Kedden reggel öngyilkos merénylők négy pokolgépet robbantottak fel Brüsszelben: kettőt a Zaventem nemzetközi repülőtéren, kettőt pedig az Európai Unió központjához közeli Maalbeek metróállomáson. A terrortámadásoknak 34 halottja és száznál több sebesültje volt – köztük két magyar kormányalkalmazott is. A merényleteket az Iszlám Állam vállata magára.
Például Rómát, ahova a következő napokban rengeteg zarándokot és turistát várnak a húsvéti ünnepek miatt. Szerencsére, Budapest nem tartozik a kiemelten veszélyeztetett helyek közé – még akkor sem, ha az egyik brüsszeli merénylő Magyarországon keresztül jutott el a belga fővárosba, Orbán Viktor miniszterelnök pedig a robbantások hírére rögtön elrendelte a másodfokú terrorkészültséget.
A rendőrök és a TEK teljes harci díszben várják a terroristákat.
Őrizzük meg a nyugalmunkat
Steve LeVine, a Georgetown védelem- és biztonságpolitikai karának tanára szerint bár nincsenek olyan módszerek, amelyek garantálhatnák, hogy ép bőrrel megússzunk egy, a brüsszelihez hasonló támadást, de néhány egyszerű szabály betartásával azért nagyban javíthatjuk a túlélési esélyeinket.
LeVine korábban háborús övezetekben is dolgozott.
Csecsenföldi, afganisztáni és más háború sújtotta területeken szerzett tapasztalataimból tudom, hogy az ilyen helyzetekben mindenki máshogy reagál: vannak, akik teljesen nyugodtak maradnak, mások viszont pánikba esnek
– fejtegette a Quartzon megjelent cikkében.
A szakértő szerint a legfontosabb hogy ne essünk pánikba, és próbáljuk megnyugtatni a körülöttünk lévőket is. „Maradjon tiszta a fejünk. Ne próbáljunk hősködni: ha golyók repkednek körülöttünk, hasaljunk le a földre – tanácsolta. LeVine szerint, amint lehet azonnal húzódjunk fedezékbe.
Bújjunk el valami mögé, ha betonból van, annál jobb.
Ha úgy tűnik, hogy a társaink hallgatnak ránk, ne féljünk gyors döntéseket hozni – de azért ne akarjuk mindenáron mi irányítani a helyzetet. A lényeg, hogy csapatként tudjunk együttműködni. „Ha ön és a csapata biztonságban van, nézzen körül, hogy van-e a közelében olyasvalaki, aki gyors segítségre szorul. Ha kell, lássák el a sebesülteket és igyekezzenek megnyugtatni a többieket. Fontos, hogy eközben ne akadályozzák azokat, akik szintén segíteni szeretnének.”
Húzódjunk biztonságos helyre
Folyamatosan keressük a menekülőutakat. „Ha módunkban áll elmenekülni, ne habozzunk. Valószínűleg mások is követni fognak minket” – hangsúlyozta a biztonságpolitikai szakértő.
Ha csapdába esünk egy épületben, keressünk magunknak biztonságos búvóhelyet. A brit rendőrsség által készített oktatóvideó részletesen is bemutatja, hogy mi ilyenkor a teendő:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=224&v=4jxOXbpTmnk
Amint biztonságban vagyunk, vegyük fel a kapcsolatot a hatóságokkal, és mondjuk el nekik mindent, amit a támadásról illetve a támadókról tudunk. Figyeljünk arra, hogy ne akadályozzuk a rendőrök és a mentők munkáját.
„Ha elszakadunk a társainktól, írjunk nekik egy SMS-t. Amint lehet, írjunk a családtagjainknak és a barátainknak is, hogy ne kelljen feleslegesen aggódniuk miattunk” – javasolta LeVine.
A szakértő szerint csak akkor próbáljuk meg lefegyverezni a támadókat, ha megvan az ehhez szükséges képzettségünk és tapasztalatunk.