Közélet

Reptéren ne wifizz!

Átvernek.

Kockázatos a wifi használata a repülőtereken, ugyanis kémkedők hamis internetállomásokon keresztül ellenőrizhetik az internetezők kommunikációját – hívja fel a figyelmet a svéd honvédelem kutatóintézetének (FOI) egyik informatikai szakembere.

A kémkedők főként az európai repülőtereken ráláthatnak az internetes forgalomra – mondta az informatikus a Svenska Dagbladet című napilapnak.

Kamu központ hátizsákból

Igen egyszerű a módszerük. A nyilvános helyeken természetesnek számító wifit, a vezeték nélküli internetes hálózatot elsősorban az üzletemberek használják szorgalmasan. Azt hiszik, hogy a repülőtéri hivatalos wifire dokkolnak, miközben egy a közelben felállított, hamis wifi állomáshelyhez kapcsolódnak, melyet a “lehallgatók” állítottak fel.


Kézből etetnek

Az okos telefonok és a laptopok vezeték nélküli forgalmának lehallgatása egyre gyakoribb – fejezte ki aggodalmát a biztonságtechnikai szakember. Többnyire szervezett bűnügyi kapcsolatrendszer és külföldi titkosszolgálat áll a lehallgatások mögött.

A repülőterek az ipari kémkedés kockázati zónái, mivel az utazó üzletemberek sms-ek és emailek küldésére sűrűn használják a wifit. Egy hamis állomáshely pici helyen elfér, például egy hátizsákban, vagy a reptér parkolójában lévő személygépkocsiban.

Milliárdok repülnek

Az elrejtett szerverről hitelesnek tűnő wifi névvel kreálnak hálózatot, mint például a svéd Arlanda repülőtér esetében az “arlandaterminal5”-t, amire a felhasználó üzletember semmit sem sejtve rákapcsolódik, és levelezését megnyitja. Amikor a 3G mobiltelefonját használja, akkor a mobilkapcsolatot a hamis szerverállomás a régi gms-rendszerre, a 2G-re “nyomja le”, és így könnyen elérhetővé válik az információ.

A lap emlékeztetett arra, hogy 2012-ben a Gripen vadászgépekről szóló svájci üzleti tárgyalásokkal kapcsolatosan a Saab cég svéd vezérigazgatóját is lehallgatták, ezért kénytelen volt egy éven belül háromszor mobiltelefont cserélni. Német forrásra hivatkozva pedig megjegyzi a lap, hogy Németországban ezzel a módszerrel évente “többmilliárd euró értékben” lopnak el ipari titkokat.

A stockholmi Arlanda repülőtér átmenő utasforgalma naponta több mint 50 ezer ember. 2012-ben 19,6 millió volt a be- és kiutazók száma, közülük 14,8 millió ember utazott külföldre.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik