“Úgy tudom, hogy nagyon erős vírusos fertőzésre gyanakszanak, ez volt az orvosi vélemény, ezért azt az üzenetet kaptuk kintről, hogy az itteni tanulók is menjenek el mind orvoshoz” – mondta Beer László, a szombathelyi Herman Ottó Szakképző Iskola Igazgatója.
Hozzáfűzte: a vírus kitenyésztéséhez több időre van szükség, így az orvosok még nem tudják, milyen betegséggel állnak szemben.
Az igazgató tájékoztatása szerint értesítették a diákokat, akik valamennyien elmentek orvoshoz. Vannak betegek is a hazatért csoport tagjai között, de panaszaik nem súlyosak. Két tanuló jelezte, hogy köhög, fáj a gyomra, de még nem lehet tudni, hogy vírusfertőzés vagy más okozza a tüneteket.
A konzul folyamatosan tájékoztatást kap a hatóságoktól. A diákcsoportnak volt biztosítása, ezért a konzul felvette a kapcsolatot a biztosítótársasággal is, és segít beszerezni a halottszállítási engedélyt – mondta Pataki Eszter, a Külügyminisztérium sajtófőosztályának vezetője szombaton. A holttest hazaszállításának költségét a biztosító viseli.
Kapcsolatba lépett a konzul a szülőkkel is. A tárca sajtófőosztályának vezetője elmondta azt is, hogy hazajön az a két tanár, aki kint maradt az ügyeket intézni.
A szombathelyi iskola tizenegy diákja és három tanár múlt vasárnap indult el a London melletti Berkshirbe szakmai tanulmányútra, az ottani mezőgazdasági iskolával ugyanis a szombathelyi intézmény több mint tizennyolc éve áll kapcsolatban – mondta el az igazgató.
A tanuló már kedd este, lefekvéskor sem érezte jól magát, később pedig fölébresztette a szobatársnőjét, és rosszullétre, lázra panaszkodott. Szüleivel is beszélt telefonon, akik azt javasolták, hogy vegyen be gyógyszert és készítsen hűtőfürdőt, de mivel nem javult az állapota, a tanárai mentőt hívtak – idézte fel a kísérő tanároktól hallottakat az igazgató.
A mentők arra hivatkoztak, hogy Angliában először telefonon próbálnak meg segítséget adni, és azt javasolták, hogy nyugtassák, fektessék, tartsák megfigyelés alatt a gyermeket. Ez megtörtént, de a lány állapota továbbra sem javult, sőt hasi görcsökre, fájdalmakra panaszkodott, így ismét telefonáltak mentőért.
A kiérkező mentők, megvizsgálták a beteget, de különösebb bajt nem állapítottak meg – azt mondták, valószínűleg “összejöttek a dolgok”, a honvágy, a szülők hiánya -, ezért további pihentetést javasoltak.
A tanárnők ezután saját szobájukban fektették le a lányt, aki eleinte mélyeket lélegzett, a mentők távozása után körülbelül húsz perccel azonban a mellette ülő pedagógusok nem érezték, hogy lélegezne. Megpróbálták újraéleszteni, ismét hívták a mentőket, de az orvos már csak azt közölte velük, hogy a diáklány meghalt – mondta el a megrendült igazgató.
Beer László tájékoztatott arról is, hogy a csoport megszakította programját, csütörtökön hazajött, két tanár azonban kint maradt az ügyeket intézni. Azóta a boncolás is megtörtént, ami tudomása szerint szervi bajt nem állapított meg.
Batyi Lajos, az Angliában elhunyt Klaudia édesapja az MTI tudósítójának azt mondta: a mentőket okolják lányuk haláláért, szerintük ha időben kórházba szállítják, megmenthették volna gyermekük életét. Most egy toxikológiai vizsgálat eredményére várnak.
Az édesanya, Batyi Lajosné furcsállja a mentők viselkedését: úgy hallották, hogy a lányuk egyik, eléjük siető osztálytársának első kiérkezésükkor arra panaszkodtak, hogy nagyon sok munkájuk van, hogy a bezárt kapu miatt csak messze tudtak megállni, és mennyit kell emiatt futniuk. Majd amikor megvizsgálták a kislányt, azt mondták neki, ne pánikoljon, ne hisztizzen.
A szülők közölték: ragaszkodnak ahhoz, hogy lányuk holttestének hazaszállítása után a boncolást magyar igazságügyi szakértő is ismételje meg.