A Magyar Nemzeti Bank tavaly áprilisában indította el az NHP Hajrát. A jegybank szerint ez az egyik legfontosabb eszköz a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak tompítására, mivel minden eddiginél kedvezőbb feltételekkel, széles körű felhasználási lehetőséggel biztosít forrást a kkv-szektornak.
A jelentős igénybevételre tekintettel a keretösszeget kétszer is megemelték, legutóbb áprilisban, 3.000 milliárd forintra. 2021 május végéig 2.597 milliárd forintnyi megkötött hitel- és lízingszerződést jelentettek a bankok az MNB felé. Eddig a keretösszeg 87 százaléka került felhasználásra.
A hitelek mintegy háromnegyedét a kereskedelem, az ingatlanügyletek, a feldolgozóipar, az építőipar és a mezőgazdaság ágazatokban tevékenykedő kkv-k vették fel. Annak ellenére, hogy az egy cég által felvehető hitelösszeget jelentősen megemelte a jegybank a középvállalatok stabilitásának megőrzése és a nagyobb beruházások elősegítése érdekében, továbbra is jelentős a kisebb szereplők részaránya. A kihelyezett források hozzávetőleg harmada mikrovállalkozásokhoz, másik harmada pedig kisvállalkozásokhoz került.
Az idén 8 éves NHP-ban összesen 73 ezer vállalkozás jutott forráshoz mintegy 6.000 milliárd forint összegben. A program az MNB becslései szerint csaknem 4,5 százalékponttal járult hozzá a gazdasági növekedéshez az elmúlt években.