Magyarország megfelelő alapokkal rendelkezik a negyedik ipari forradalom adta lehetőségek kiaknázásához, jó helyen áll a modern világgazdaság technológiai versenyfutásában – fejtette ki Cseresnyés Péter egy szakmai konferencián szerdán, Budapesten.
Kell egy jó terv
A munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkár a T-Systems Symposium címmel rendezett konferenciáján úgy fogalmazott: a digitalizáció által teremtett lehetőségek kihasználásához fejlődőképes gazdaságra, megvalósítható, kimunkált tervekre van szükség. Magyarország megfelelő alapokkal rendelkezik, a gazdaság a felzárkózás útján van, amit valamennyi makrogazdasági eredmény is alátámaszt.
Cseresnyés Péter ezek közé sorolta, hogy a gazdaság növekedési üteme az elmúlt három évben 3 százalék felett volt, valamint minden korábbinál többen dolgoznak Magyarországon, 2010 óta 695 ezerrel növekedett a munkába állók száma, a munkanélküliség pedig 4,7 százalékkal mérséklődött. Mindeközben az államháztartás idén rendre pozitív rekordokat dönt, ami együtt jár az államadósság folyamatos csökkenésével. A kiegyensúlyozott növekedési szerkezet és a mintegy 20 százalékos beruházási ráta jó alapot ad a jövő tervezésének – vélekedett az államtitkár.
20 ezerrel több informatikust szeretnének
Elmondása szerint az infokommunikációs szektor fejlődését a kormány kiemelten fontosnak tartja, hiszen tavaly 400 ezer embernek biztosított munkát, ezen belül 162 ezer informatikust foglalkoztatott Magyarországon. A szektor közvetlen hozzájárulása a bruttó hazai termékhez arányát tekintve a harmadik legmagasabb volt az unióban, részesedése a nemzetgazdaság teljes kiviteléből 8,3 százalék volt. A Nemzetgazdasági Minisztérium jelenleg is olyan iparági stratégián dolgozik, amelynek eredményeként tovább emelkedik a terület súlya.
Ígérik, nem maradunk le
Az államtitkár szerint a magyar gazdaságnak jó esélyei vannak arra, hogy eredményesen vegyen részt a negyedik ipari forradalomban, elsősorban azért, mert magas az ipari termelés aránya, és az ország támaszkodhat a kutatás-fejlesztési hátterére és a világvezető vállalatok húzóágazataira is – tette hozzá.
Deutsch összehangolódásra buzdít
Deutsch Tamás, a Digitális Jólét Programért felelős miniszterelnöki biztos előadásában azt hangsúlyozta, hogy összefogással minden magyar állampolgár a digitális átalakulás nyertese lehet, ahogyan a Digitális Jólét Program utóbbi másfél évben elért eredményei is a vállalati és az állami szféra együttműködése által valósulhattak meg.
Kiemelte: a magyar kormány felismerte a digitális átalakulás jelentőségét. Hozzátette, a változástól nem megvédeni kell a magyar társadalmat, hanem felkészíteni az átalakulással együtt járó hatásokra. Természetesen ehhez a politikai, vállalati, polgári érdekviszonyok összehangolására van szükség, ezen szempontok mindegyikére tekintettel van a program – tette hozzá.
Minden munkavállalónak az átlagnál magasabb digitális kompetenciát!
A miniszterelnöki biztos a program egyik meghatározó elemeként említette a magyar munkavállalók képzését. Mint mondta, a program nemcsak arra törekszik, hogy belátható időn belül pótolja a 22-30 ezres informatikus hiányt, hanem arra is, hogy
A program kiindulópontja emellett, hogy a digitális átalakulás következtében megszűnő munkahelyek helyére több új munkahelyet teremtsen – jegyezte meg.
Elmondta: a program elvei már gyakorlati döntésekben is megmutatkoznak, a könnyebb internet-hozzáférhetőség érdekében jövő januártól 27 százalékról 18 százalékra csökken az internethasználat forgalmi adója, 2018 januártól pedig 5 százalék lesz az internetezés áfája. A Digitális Oktatási Stratégia keretében pedig 2021-re Magyarországon digitálisan érettségizhetnek a diákok.
Átmenetileg rosszabbodhat a helyzet
Christopher Mattheisen, a Magyar Telekom vezérigazgatója előadásában a
hívta fel a figyelmet és a Magyarországon 22 ezer, európai szinten pedig 756 ezer IT szakemberre lenne még szükség – mondta a vezérigazgató, hozzátéve, hogyChristopher Mattheisen a Digitális Jólét Programot sok tekintetben Magyarországot kedvező irányba terelő lépésként értékelte, ami szerinte a megfelelő területekre fókuszál, így például az oktatásra és az infrastruktúra fejlesztésére.
A T-Systems Magyarország immáron ötödik alkalommal rendezte meg a hazai infokommunikációs szektor egyik legnagyobb konferenciáját, a Symposiumot. Az eseménynek otthont adó Budapest Kongresszusi Központba ezúttal is csaknem 2000 meghívott vendég látogatott el, akik a plenáris előadásokon, nyolc tematikus szekcióban, valamint az innovatív kiállításon betekintést kaphattak az iparág legfontosabb trendjeibe, eredményeibe.